JAR legalizovala užívání marihuany pro vlastní potřebu

foto Ilustrační foto - Kolem 2000 lidí se 10. května podle odhadů zapojilo v centru Prahy do pochodu za legalizaci konopí. Pořadatelé průvodu Million Marihuana March, který se konal už posedmnácté, kritizovali před startem loňský policejní zásah proti takzvaným growshopům. Vadí jim i "přetrvávající nesmyslná represivní protidrogová politika vůči pěstitelům a uživatelům". Na průvod navázaly koncerty v parku Parukářka.

Johannesburg - Ústavní soud v Jihoafrické republice dnes zlegalizoval užívání a pěstování marihuany pro vlastní potřebu a v soukromí. Verdikt se vztahuje na dospělé osoby. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Dnešním rozsudkem ústavní soud potvrdil loňské rozhodnutí soudu nižší instance. Několik ministerstev se tehdy proti verdiktu vymezilo a argumentovalo tím, že užívání marihuany je nebezpečnější než kouření cigaret či konzumace alkoholu.

V praxi dnešní rozhodnutí soudu dekriminalizuje kouření marihuany na soukromém místě, tedy nejpravděpodobněji doma. Právo na soukromí nicméně soud přitom podle agentury AP označil za "zasahující i za hranice domova". Zároveň bude legální rostlinu pěstovat pro vlastní potřebu, a to na "soukromém místě".

Zda má u sebe občan množství marihuany určené jen pro sebe, nebo jestli jí distribuuje, podle soudu bude rozhodovat policie, uvedla agentura AP. Agentura Reuters napsala, že konkrétní legální množství marihuany musí ještě určit parlament.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď