Japonský sedmdesátník se chystá zlézt Mount Everest

TOKYO 11. dubna (SN) - Usnout na vavřínech odmítá japonský profesionální lyžař a dobrodruh Yuichiro Miura, který plánuje v roce 2003, kdy mu bude již více než 70 let, zlézt Mount Everest. Informovala o tom agentura Kjódo.

Miura drží rekord ve sjezdu na lyžích všech sedmi nejvyšších vrcholů všech světadílů, včetně sjezdu z Jižního sedla Mount Everestu v roce 1970. V roce 1966 sjel australský vrchol Mt.Kosciusko (2230 m), o rok později aljašskou ledovou královnu McKinley (6194 m), v roce 1981 zlezl a sjel Mt.Kilimanjaro (5895 m) v Africe, v roce 1983 Vinson Massif (5140 m) v Antarktidě a v roce 1985 evropský Elbrus (5633 m) a jihoamerickou Aconcaguu (6959 m).

Miura, který oslaví své 70. narozeniny v říjnu 2002, již zahájil přípravy k výstupu na Everest, kam se chystá společně se skupinou dalších pěti horolezců. V létě minulého roku vedl skupinu svých vysokoškolských studentů na 5360 metrů vysoký vrchol Gokyo v Himaláji, v polovině letošního dubna plánuje vystoupit a následně sjet na lyžích 6476 metrů vysoký himalájský Mera Peak.

Pokud Miura v roce 2003 na Everestu uspěje, stane se nejstarším člověkem, který kdy vystoupil na nejvyšší vrchol světa, a překoná tak rekord, který vytvořil v květnu minulého roku jiný japonský horolezec Toshio Yamamoto (63 let).

Věk ostatních pěti horolezců, kteří budou Miuru doprovázet, a kteří se také pyšní bohatými horolezeckými zkušenostmi, se pohybuje v rozmezí od 55 do 68 let.

"Zdá se, že Japonci se stávají pohodlnějšími a víc sedí doma. Chci všechny své krajany šokovat a ukázat jim, co všechno dokáže 70letý muž. Chci je povzbudit k činnosti navzdory stárnoucí japonské společnosti," řekl ke svému plánu zdolat Mount Everest Miura.

Aby Miura ostatním ukázal, že je možné se stáří vzepřít a odhalit i v pozdějším věku obrovský potenciál, který v sobě každý člověk ukrývá, začal se na své dobrodružství v roce 2003 připravovat úplně odlišným způsobem než dosud. Minulý rok přestal sledovat svou váhu a úmyslně přestal pečovat o svoji fyzickou kondici.

"Myslím, že by bylo dobré, abych se před zahájením tréninku dostal do fyzické kondice typické pro muže mé věkové kategorie," řekl Miura.

Japonec je 165 centimetrů vysoký a jeho nejlepší váha se pohybuje někde mezi 63 a 65 kilogramy. Během svého tloustnutí dosáhl v jednu chvíli váhy 81 kg a obsah tuku v jeho těle překročil 30 procent. V ten okamžik začal opět budovat svou fyzickou sílu. Nejdříve zaútočil na svoji nadváhu, což v podstatě znamenalo příjem potravy odpovídající jednomu šálku potravy denně. V současnosti váží 73 kg, jeho tělo je svalnatější a obsah tuku klesl pod úroveň 25 procent. Podle horolezce je jeho metoda znovunabytí fyzické síly a životní energie aplikovatelná na kohokoliv a to nejen v jeho věku.

Podle expertů klesají pohybové schopnosti člověka na vrcholu Mount Everestu na pouhých 30 procent. Výkon odpovídající 100 procentům člověk dosahuje na úrovni mořské hladiny (na vrcholu Mt.Fuji prý poklesne výkonnost člověka na cca 70 procent).

Miura plánuje během své výpravy v roce 2003 maximálně využít nejnovější komunikační technologie, jeho výstup na Mount Everest bude možno sledovat v přímém přenosu na internetu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je neděle 17. února 2019

Očekáváme v 1:00 0°C

Celá předpověď