Japonský premiér vítá dohodu k TPP, Kanada ji ale popírá

foto Ilustrační foto - Japonský premiér Šinzó Abe.

Danang (Vietnam) - Japonský premiér Šinzó Abe dnes přivítal obecnou dohodu ohledně Transpacifického partnerství (TPP), které bylo podle něj dosaženo ve čtvrtek na schůzce ministrů. Kanada existenci dohody ale popírá. Schůzka vedoucích představitelů zemí TPP plánovaná na dnešek se navíc neuskutečnila, uvedla agentura Reuters.

Japonský ministr financí Taró Aso krátce před premiérovým prohlášením upozornil, že nemá žádné informace o tom, že by bylo dosaženo konečné dohody. Dodal, že přetrvávají určité problémy týkající se Mexika a Vietnamu.

Ministři zbývajících 11 účastnických zemí TPP se ve čtvrtek sešli ve vietnamském městě Danang na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), aby projednali, jak budou postupovat, když se letos z TPP stáhly Spojené státy.

Informace o dosažení dohody popřela Kanada, podle představitelů Nového Zélandu a Austrálie jednání dál pokračují. Vedoucí úřadu japonské vlády Jošihide Suga uvedl, že konečnou dohodu lze očekávat až na dnešním jednání vedoucích představitelů zemí TPP. To mělo začít v 07:45 SEČ, podle zdrojů se na ni ale nedostavil kanadský premiér Justin Trudeau.

"Schůzka se nekonala, ještě je před námi práce," cituje agentura Reuters nejmenovaného kanadského činitele.

Podle informací agentury AP byla schůzka odložena a není jasné, zda se představitelé vzdali dosažení dohody v Danangu, nebo zda se na dohodě stále pracuje.

"Na čtvrteční ministerské schůzce bylo dosaženo obecné dohody. Kanadská strana dnes ale uvedla, že se ještě nenachází ve fázi, ve které mohou její představitelé dohodu potvrdit," prohlásil dnes japonský premiér. Dodal, že všichni ostatní představitelé už v takové fázi jsou. Neuvedl však, kdy se uskuteční další setkání.

Japonsko se důrazně zasazovalo o to, aby se na dokončení TPP pracovalo i po odchodu Spojených států. TPP má v rámci účastnických zemí mimo jiné odbourat cla na průmyslové a zemědělské produkty, která v loňském roce činila 356 miliard dolarů (7,8 bilionu Kč).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 13:00 28°C

Celá předpověď