Japonsko, Itálie a Británie budou spolupracovat na stíhačce nové generace

foto Ilustrační foto - První den Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR 16. září v Mošnově. Na snímku je dynamická ukázka rakouského stíhacího letounu Eurofighter Typhoon.

Tokio/Řím/Londýn - Japonsko, Itálie a Británie budou spolupracovat na stíhačce nové generace. Ve společném prohlášení o tom dnes informovala trojice zemí. Stroj chtějí mít v provozu do roku 2035. Ve společném projektu nazvané Global Combat Air Programme (GCAP) se přitom slouží japonský program F-X s britským projektem Tempest.

Podle japonského ministerstva obrany povedou konstrukci letounu, který bude mít pokročilé digitální funkce v oblasti umělé inteligence a kybernetického boje, britská společnost BAE Systems, japonská Mitsubishi Heavy Industries a italská zbrojovka Leonardo.

Do projektu se zapojí také evropský výrobce raket MBDA a výrobce avioniky Mitsubishi Electric. Na motoru budou pracovat firmy Rolls-Royce, IHI a Avio Aero, dodalo ministerstvo.

"Jsme odhodláni udržovat svobodný a otevřený mezinárodní řád založený na pravidlech, což je v době, kdy jsou tyto zásady zpochybňovány a kdy narůstají hrozby a agrese, důležitější než kdy jindy," konstatovala trojice zemí v prohlášení.

K projektu by se mohly připojit i další země, uvedla Británie. Dodala, že stíhačka, která nahradí její stroje Typhoon a doplní flotilu F-35 Lightning, bude kompatibilní se stíhačkami, které létají u ostatních partnerů Severoatlantické aliance (NATO).

"Spojené státy podporují bezpečnostní a obrannou spolupráci Japonska se stejně smýšlejícími spojenci a partnery, včetně Británie a Itálie," uvedlo americké ministerstvo obrany ve společném prohlášení s japonským ministerstvem obrany.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 4. února 2023

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď