Hokejista Jank přijde kvůli zákroku na Machalu o osm zápasů extraligy

foto 33. kolo hokejové extraligy: Rytíři Kladno - Mountfield Hradec Králové, 21. prosince 2021 v Chomutově.Zleva: Bohumil Jank z Hradce Králové, Jakub Lev z Hradce Králové, Nicolas Hlava z Kladna

Praha - Hokejový obránce Bohumil Jank z Hradce Králové dostal za zákrok na kladenského útočníka Ondřeje Machalu dodatečný disciplinární trest na osm soutěžních zápasů. Vedle toho přijde devětadvacetiletý hráč také o 10 procent ze základního měsíčního platu. O trestu rozhodl ve zkráceném řízení po prostudování záznamu předseda disciplinární komise extraligy Viktor Ujčík. Vedení východočeského klubu označilo trest za absolutně nepřiměřený, Jank proti němu podá odpor.

Nešetrný zákrok předvedl Jank ve druhé třetině úterního utkání 33. kola, v němž tým Mountfieldu zvítězil v Chomutově nad domácím Kladnem 9:2. Za jednoznačného stavu 7:1 ve prospěch Východočechů zasáhl tvrdě dvaadvacetiletého Machalu již po odehrání kotouče a rovnou obdržel trest na pět minut a do konce utkání za nedovolený zásah do hlavy nebo krku. Machala zůstal bezvládně ležet na ledě a i pro něho zápas skončil. Arénu opustil na nosítkách a zamířil na vyšetření do nemocnice.

"Hráč vedl svůj zákrok zvlášť nebezpečným a bezohledným způsobem, bez jakékoliv snahy hrát kotouč. Zákrok směřoval na protihráče, který se po odehrání kotouče nacházel ve zranitelné pozici a neměl možnost se střetu vyhnout, přičemž následkům zásahu nezabránilo ani to, že prudce brzdil a vystrčil ruce před sebe. Hráč (Jank) před střetem přenesl veškerou váhu na pravou stranu a nade vší pochybnost zasáhl protihráče se značnou razancí pravým ramenem přímým úderem do oblasti hlavy," popsal Ujčík.

Vzhledem k bezohlednému a nebezpečnému způsobu provedení zařadil zákrok do kategorie závažných přestupků. I proto je i dodatečný trest za nedovolený zásah do hlavy nebo krku tak vysoký. Ujčík navíc přihlédl k tomu, že Jank byl v uplynulých dvou letech dvakrát disciplinárně trestán a že Machala utrpěl při zákroku zranění hlavy, kvůli němuž zápas nedokončil.

Nad rámec rozhodnutí označil Ujčík za zarážející skutečnost, že ačkoli Machala utrpěl při střetu zranění, které si vyžádalo rychlý zásah lékaře, a zůstal bezvládně ležet na ledové ploše, neprojevil Jank odjíždějící okolo něho na trestnou lavici o protihráčův stav sebemenší zájem nebo lítost nad následky svého zákroku.

Jank, jenž v utkání nasbíral 31 trestných minut, patří mezi stabilní členy obrany týmu Mountfieldu. Dosud v sezoně odehrál 29 zápasů a připsal si pět bodů za čtyři góly a nahrávku. Další start bude moci přidat až 19. ledna v utkání 43. kola v Litvínově.

Hradec Králové se proti Ujčíkovu rozhodnutí ohradil. "Klub i sám hráč v první řadě vyjadřují lítost nad následky uvedeného zákroku. Doufají, věří a přejí Ondřeji Machalovi, aby byl co nejdříve zdravotně v pořádku a brzy se vrátil na extraligový led," uvedli Východočeši v prohlášení na klubovém webu.

Podle Jankova klubu byly v dosavadním průběhu sezony k vidění mnohem ostřejší a vážnější zákroky, a to včetně některých s úmyslem zranit protihráče, které nebyly potrestány vůbec, nebo s výrazně nižší sazbou. Také v tomto případě bylo podle vedení Mountfieldu možné uložit trest v rozmezí od jednoho do čtyř utkání.

"Zákrok Bohumila Janka vyplynul ze hry a v žádném případě nebyl veden s úmyslem zranit protihráče. Výše trestu se vymyká všem ostatním, které byly v uplynulých sezonách v extralize uděleny," uvedl královéhradecký klub, který očekával nižší trest i s ohledem na dění bezprostředně po zákroku.

"Na základě komunikace mezi hlavními rozhodčími a hradeckou střídačkou vyplynulo, že se nejednalo o nikterak závažný faul, který by měl být trestán vyšším trestem. Za stavu 7:1 pro Mountfield HK rozhodčí dle vlastního vyjádření potrestali až následky zákroku, aby se utkání v klidu dohrálo a Bohumil Jank v něm nepokračoval," napsal Mountfield.

Nejvyššími tresty v samostatné extralize byly zákazy činnosti na 15 zápasů. Ty vesměs za napadení či kritiku rozhodčích dostali Zdeněk Okál, Anatolij Najda, Ladislav Blažek, Zdeněk Eichenmann, Aleš Píša a naposledy v dubnu 2005 Pavel Kubina.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď