Janda se loučil bez cavyků, týmu řekl díky za spolupráci

foto Závod družstev SP ve skocích na lyžích 18. listopadu ve Wisle v Polsku. Jakub Janda z ČR se posledním závodem rozloučil s kariérou.

Wisla (Polsko) - Sto čtyři metrů dlouhým skokem skončila kariéra Jakuba Jandy. Bývalý vítěz Světového poháru se rozloučil se světem můstků v polské Wisle v soutěži družstev a v pondělí usedne do lavic parlamentu.

Po jednadvaceti letech v SP odešel Janda bez velkých emocí a slov. "Jsem typ, co řeší všechno jasně a stručně. Dělat kolem toho cavyky by bylo zbytečné. Jednou ten den musel přijít a přišel dneska," řekl Janda Radiožurnálu.

Dvojnásobnému medailistovi z mistrovství světa po závodu tleskali fanoušci v polském středisku. Dostal speciálně připravené tričko - dres s číslem 439, které značí všechny závody, které absolvoval, a s vlaječkami zemí, kde skákal. Na jeho počest se areálem nesla i tradiční polská narozeninová píseň Sto lat (Sto let).

Jandův konec přišel poté, co Češi neprošli do druhého kola soutěže družstev. A to i proto, že Lukáš Hlava byl dodatečně diskvalifikován. "Myslel jsem, že ještě jeden skok vyjde, ale bohužel. Rozloučil jsem se tímto skokem," řekl Janda o pokusu dlouhém 104 metrů, který nebyl ideální, a přiznal, že už byl myšlenkami jinde.

Když ale šel na věž, snažil se soustředit a dělat věci jako na každém jiném Světovém poháru. Určitou změnu přesto pocítil. "Nahoře mě ani moc nekontrovali. Jenom jsem se postavil na rozkrokoměr a tím to haslo. Řekli O.K. a šel jsem. Jindy byly kontroly daleko větší," vzpomínal vítěz šesti závodů Světového poháru.

Mezi buňkami poté poděkoval kolegům z reprezentace a trenérům za spolupráci. "A tím to končí. Život jde dál a já jdu někam jinam," konstatoval Janda.

V říjnu se díky preferenčním hlasům dostal za ODS do Poslanecké sněmovny a v pondělí ho čeká první zasedání. "Už se těším. Poslaneckou sněmovnu už jsem si prošel a od v pondělí to začne naostro," uvedl devětatřicetiletý Janda.

Asistent už Jandovi zjistil, že v parlamentu najde i posilovnu, kam může ve chvílích volna chodit. "Na sport nezanevřu a budu se dál nějak udržovat," pronesl vítěz Turné čtyř můstků a měl jasno, jaké vlastnosti se mu ze sportu hodí do nadcházející politické kapitoly života. "Poctivost a vytrvalost," řekl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď