Janáčkova filharmonie má nový klavír za 4,6 mil. Kč

foto Do Janáčkovy filharmonie Ostrava dorazil 2. března 2020 nový klavír Steinway za 4,6 milionu korun. Za pianem sedí Jan Drnek, který nástroj připravil ke hře.

Ostrava - Do sídla Janáčkovy filharmonie Ostrava dorazil nový klavír za 4,6 milionu korun. Nástroj značky Steinway posluchači poprvé uslyší 30. března. Prvním umělcem, který mistrovský nástroj v Ostravě rozezní, bude v Domě kultury města Ostravy britský pianista Paul Lewis. ČTK to řekla mluvčí orchestru Jana Knižátková.

Fotogalerie

Filharmonie klavír značky Steinway koupila v Německu. Řediteli orchestru Janu Žemlovi jej pomáhali vybírat dva světoví klavíristé Lukáš Vondráček a Ivo Kahánek. "K výběru jsem přizval dva klavíristy, kteří mají k Ostravě a JFO vztah, znají prostředí a zároveň já znám je a vážím si jejich uměleckých názorů a hodnot. Navíc jsou oba aktuálně nejaktivnějšími českými umělci," vysvětlil Žemla.

Trojice nakonec zvolila nástroj, který má podle něj osobitý zvuk. "Nemyslím, že by byl tento klavír na první dotek úplně snadný, ale rozhodně s největším zvukem a barevnou dynamickou škálou, která vás prostě rozechvěje. Od začátku jsem se toho nástroje trochu bál a zároveň ho chtěl. Velmi mě potěšilo, že rozhodnutí bylo nakonec rychlé a jednohlasné," doplnil Žemla.

Podle něj patrně půjde o první klavír v Česku, který má speciální harmonická dusítka. Jde o nový patent firmy Steinway&Sons, který umožňuje pianistům lepší kontrolu nad zvukem při minimálním použití pedálu.

Samotný nástroj váží téměř 500 kilogramů. Hned poté, co byl zkompletován a ustaven na pódiu společenského sálu Domu kultury města Ostravy, jej ředitel JFO vyzkoušel. "Basy zní jinak než v Hamburku, kde jsme ho zkoušeli, daleko příjemněji," konstatoval po pár tónech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď