Jan Šibík vystavuje své snímky z přelomových roků 1988 a 1989

foto Fotograf Jan Šibík představil 3. září 2019 na Staroměstské radnici v Praze výstavu fotografií k 30. výročí revoluce v Československu. Expozice s názvem Jan Šibík 1989 potrvá do 14. listopadu.

Praha - Události předcházející revolučním změnám v Československu v roce 1989, dokumentace pádu berlínské zdi a pak i samotných revolucí v tuzemsku a Rumunsku ukáže výstava fotografií Jana Šibíka. Po dnešní vernisáži bude expozice Jan Šibík 1989 od středy přístupná na Staroměstské radnici každý den až do 14. listopadu. Dlouholetý reportér, který se věnoval i dokumentaci válečných konfliktů, dnes novinářům popisoval, jak jednotlivé snímky vznikaly, i které má nejraději.

Fotogalerie

Řadí se k nim třeba záběr do tváře jednoho ze studentů, kteří se zúčastnili 17. listopadu 1989 pochodu, který skončil tvrdým zásahem policie proti studentům na Národní třídě. Snímek není z Národní třídy, ale ještě z Vyšehradu, tvář mladíka z většiny zakrývá policejní štít a snímku tak dominují odhodlané studentovy oči, vysvětluje Šibík.

Druhým snímkem, který má Šibík rád, je fotografie známá i od jiných autorů, třeba Jaroslava Kučery. "Ukazuje, jak hudební publicista Jiří Černý přišel (Alexandru) Dubčekovi a (Václavu) Havlovi říct: (generální tajemník ÚV KSČ Miloš) Jakeš odstoupil!" řekl. "Oba měli tehdy tiskovou konferenci v Laterně magice pro zahraniční novináře a myslím, že fotka vystihuje dobře oba dva pány - Havla, který plný emocí objal Dubčeka a Dubček se trochu kouká bokem, emoce u něj není tak silná jako u Havla," řekl Šibík.

Výstava zahrnuje i fotografie z protestů v roce 1988, z Palachova týdne, kde proti tisícům lidí tehdejší policie používala vodní děla. Na fotografiích z dalších shromáždění s účastí starších dam dokládá, že na demonstrace nechodily jen "kriminální živly", jak se tehdy režim snažil protesty prezentovat.

"V roce 1989 se změnil svět, změnilo se tehdejší Československo a změnily se také životy mnohých z nás. Vrátíme se do neobyčejně silných a podmanivých okamžiků, jak se odehrály v Praze, ale také v Berlíně nebo v Bukurešti," uvedl k výstavě kurátor Dan Hrubý. Čtyři soubory na výstavě, tedy Demonstrace v Československu 1988-89, Pád berlínské zdi, Revoluce v Československu a Revoluce v Rumunsku zahrnuje i k výstavě vydaná publikace.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 23:00 20°C

Celá předpověď