Jak se dobře připravit na operaci očí

foto Oko - oči - líčení - ilustrační foto.

Pokud vás v blízké době čeká operace oka, dobře si zkontrolujte, zda máte vše potřebné zařízeno předem. Oko je nejdůležitějším lidským smyslem, a pokud jej operace na chvíli vyřadí z provozu, může nám to v běžném životě způsobit nemalé problémy. Pečlivá příprava je důležitá i proto, aby samotná operace proběhla pokud možno hladce a bez komplikací.

Co udělat s předstihem

Když s dostatečným předstihem uděláte všechny důležité přípravy, vaše rekonvalescence po operaci bude v pohodě a bez zbytečného stresu.

  • Zařiďte si odvoz – po operaci byste v žádném případě neměli řídit auto. Poproste někoho z rodiny nebo přátel, aby vám po operaci pomohli s dopravou domů.
  • Pooperační péče – připravte si předem a nakupte všechno, co můžete po operaci potřebovat k péči o své operované oko. Možná se vám budou hodit sluneční brýle nebo oční kapky, podrobnější informace vám jistě sdělí váš lékař.
  • Seznam léků – sestavte si seznam všech léků, které užíváte, a jejich dávkování. Pravděpodobně se vás na ně budou ještě před operací ptát. Pokud budete po operaci zůstávat nějakou dobu v nemocnici, nezapomeňte si s sebou vzít dostatečné množství svých léků.
  • Informovaný souhlas – veškeré formuláře, které budete muset před operací podepsat, si vyžádejte předem spolu s podrobnými informacemi o plánovaném zákroku. Pečlivě si všechno pročtěte a včas se zeptejte na všechno, co vám nebude jasné.
  • Vynechte make-up – nejméně den před operací byste se měli vyhnout používání veškerých líčidel, která se mohou stát zdrojem nebezpečné pooperační infekce.
  • Zachovejte klid – možná se budete cítit úzkostní a nervózní, to je však úplně normální. Nenechte se svými pocity vyvést z rovnováhy a vystříhejte se požívání alkoholu alespoň 24 hodin před operací.

Výše uvedená pravidla platí obecně, další konkrétní rady a doporučení však záleží na typu operace, kterou budete podstupovat. Lékař nebo sestra by vám měli sdělit vše potřebné, na vás však je, abyste se podle jejich pokynů zařídili s předstihem. Myslete na to, že s operovaným okem mohou být i běžné úkony najednou obtížné.

http://www.zeleny-zakal.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 13. srpna 2022

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď