Jak funguje EP v době pandemie

foto Evropský parlament

Současná krize způsobená onemocněním covid-19 donutila Evropský parlament omezit fyzické schůze a fungovat na dálku. Poslanci jsou přesto schopni schvalovat naléhavá opatření EU v boji proti koronaviru.

Výbory i plenární zasedání se v této krizové době zaměřují na to, aby Evropská unie zvládla šíření covid-19 a jeho dopady. Parlament chce i za mimořádných okolností dostát svým hlavním funkcím – schvaluje unijní zákony a předpisy, schvaluje rozpočet EU a dohlíží na Evropskou komisi, která provádí řadu opatření.

Ve videu uvidíte, jak Parlament v tomto období prakticky funguje:

Práce z domova

Stejně jako miliony ostatních Evropanů pracují europoslanci a zaměstnanci parlamentu toho času z domova. Díky technologiím a zrychlenému postupu přijímání navrhovaných právních předpisů mohou nicméně poslanci schvalovat opatření, která Evropa potřebuje k boji proti pandemii a jejím následkům.

„Museli jsme samozřejmě zvolnit. Ale rozhodně jsme se nezastavili, protože demokracie nemůže v době dramatické krize zastavit ... Jako zákonodárci máme i možnost i povinnost pomoci,“ uvedl předseda parlamentu David Sassoli před vůbec prvním plénem, které fungovalo díky hlasování na dálku.

Hlasování e-mailem

Na plenárním zasedání 26. března parlament poprvé zavedl postup hlasování na dálku, a to e-mailem. Dříve se vyžadovala fyzická přítomnost. Podle jednacího řádu je právo hlasovat osobní a musí se hlasovat jednotlivě a přímo. Poslanci proto dostali hlasovací lístky elektronicky, vyplňovali je a zasílali opět e-mailem. O pozměňovacích návrzích se hlasovalo v jediném hlasování. Tento systém je dočasný a je platný do 31. července, pokud nebude prodloužen rozhodnutím předsednictva EP.

První hlasování na dálku bylo úspěšné. Plénum 26.3. téměř jednomyslně přijalo tři naléhavé návrhy na pomoc lidem a podnikům při řešení krize. Další plenární zasedání zčásti na dálku se konalo 16. a 17. dubna a schválilo další nová opatření Unie proti koronaviru.

Výjimečně se nyní zasedání pléna Evropského parlamentu nekonají ve Štrasburku. Toto dočasné a mimořádné opatření bude zrušeno, jakmile to podmínky dovolí, pravděpodobně po létě.

O uprchlících přes video

Práce ve výborech se taky musela razantně přizpůsobit a zasedání se konají prostřednictvím videokonference. I tak se daří projednávat naléhavé aktuality. Příkladem může být debata o opatřeních proti koronaviru v řeckých uprchlických táborech. Tlumočení a hlasování ve výborech bylo rovněž zachováno i pro jednání na dálku.

Podle nového harmonogramu činnosti EP, schváleného politickým vedením parlamentu 2. dubna, mohou schůze výborů probíhat během vyhrazených týdnů, přičemž se mají zaměřit na boj proti krizi způsobené pandemií.

Přes telekonference a další online postupy fungují toho času také poslanecké kluby parlamentu a jeho politické a řídící orgány.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 29. září 2020

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď