Izraelský prezident pověří sestavením vlády bývalého premiéra Netanjahua

foto Ilustrační foto - Bývalý premiér a lídr strany Likud Benjamin Netanjahu hovoří ke svým příznivcům během vyhlašování průběžných výsledků parlamentních voleb v Izraeli, 2. listopadu 2022. 

Jeruzalém - Izraelský prezident Jicchak Herzog v neděli pověří sestavením izraelské vlády bývalého premiéra Benjamina Netanjahua. Oznámila to prezidentská kancelář po konzultacích hlavy státu s parlamentními stranami. Netanjahuova strana Likud vyhrála parlamentní volby na začátku listopadu a má šanci na parlamentní většinu s náboženskými a krajně pravicovými stranami, napsala agentura AFP.

Podle prezidentské kanceláře zástupci stran, které mají v izraelském parlamentu 64 ze 120 křesel, doporučili prezidentovi, aby Netanjahuovi dal šanci sestavit vládu. Udané číslo odpovídá počtu zákonodárců za Likud a další pravicové strany, o kterých se už před volbami hovořilo jako o Netanjahuových spojencích. Nynějšímu premiérovi Jairovi Lapidovi se dostalo podpory od 28 poslanců.

Netanjahuova strana Likud ve volbách získala 32 parlamentních křesel. Centristické strany premiéra Jaira Lapida a ministra obrany Bennyho Gance skončí nejspíš v opozici. Oba odmítají s Netanjahuem spolupracovat mimo jiné proto, že je souzen za korupci. Netanjahu vinu odmítá.

Během čtvrtečního jednání Herzog řekl lídrovi třetí nejsilnější parlamentní strany Náboženský sionismu (RZ) Itmarovi Ben Gvirovi, že jeho organizace vzbuzuje obavy v muslimském světě ohledně postoje k Arabům či přístupu k jeruzalémské Chrámové hoře. RZ by chtěla změnit pravidla vstupu na toto posvátné místo muslimů i židů. Ben Gvir, jehož strana se zřejmě stane druhou nejsilnější vládni silou, odpověděl, že není rasista a vnímá fakt, že Chrámová hora je posvátným místem i pro další náboženství.

Ben Gvir čelí také kritice za účast na čtvrteční akci k poctě rasistického a extremistického rabína Meira Kahaneho. Rabínova skupina je v Izraeli zakázaná a nachází se na americkém seznamu teroristických organizací. "Účastnit se oslav teroristické organizace je hnusné. Pro to nejsou jiná slova," uvedl mluvčí americké diplomacie Ned Price. Podle tisku se Ben Gvir chce stát v nové vládě ministrem vnitra.

Na sestavení vlády bude mít Netanjahu nejprve 28 dní. Lhůtu lze prodloužit o dalších 14 dní. Pokud se mu podaří kabinet sestavit, tak se vrátí do čela vlády po zhruba roce a půl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď