Izraelský premiér byl v Egyptě na první oficiální návštěvě za deset let

foto Naftali Bennett, Abdal Fattáh SísíIzraelský premiér Naftali Bennett (vlevo) se dnes v sinajském letovisku Šarm aš-Šajch setkal s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím.

Šarm aš-Šajch (Egypt) - Izraelský premiér Naftali Bennett se dnes v sinajském letovisku Šarm aš-Šajch setkal s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Jednání, které se týkalo diplomacie, bezpečnosti a ekonomiky, izraelský ministerský předseda označil za přínosné. Sísí mimo jiné poukázal na egyptské snahy udržet klid na palestinských územích a na egyptskou podporu dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Naposledy šéf izraelské vlády zavítal do Egypta na oficiální návštěvu před deseti lety, píše zpravodajský web BBC.

Bennett, který ve funkci předsedy izraelské vlády v červnu vystřídal Benjamina Netanjahua, pozvání do Egypta přijal minulý měsíc.

Netanjahu se v Egyptě v roce 2011 setkal s tehdejším prezidentem Husním Mubarakem, zhruba měsíc předtím, než egyptskou hlavu státu svrhly masivní lidové protesty. Dosud šlo o poslední oficiální cestu izraelského premiéra do Egypta. V roce 2018 média informovala, že Netanjahu v Egyptě tajně jednal se Sísím, který stál v roce 2013 v čele armády, jež po masových protestech svrhla Mubarakova nástupce a prvního demokraticky zvoleného egyptského prezidenta, islamistu Muhammada Mursího. Netanjahu se s egyptským prezidentem několikrát setkal také na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Egypt byl v roce 1979 první arabskou zemí, která podepsala mírovou dohodu s Izraelem. Vzájemné vztahy však byly často chladné.

Podrobnosti týkající se Bennettovy dnešní návštěvy Egypta byly z bezpečnostních důvodů utajovány. Setkání bylo oznámeno teprve krátce před jeho začátkem.

Bennett po jednání uvedl, že se Sísím hovořil o diplomacii, bezpečnosti a ekonomice. "Vytvořili jsme základy pro hluboké propojení do budoucna," uvedl před odletem do Izraele.

Sísí podle egyptské prezidentské kanceláře zmínil snahy Egypta o udržení klidu na palestinských územích a důležitost mezinárodní podpory při jejich obnově. Podle prohlášení prezidentské kanceláře Sísí také "potvrdil egyptskou podporu všech snah docílit komplexního míru na Blízkém východě po vzoru dvoustátního řešení", tedy vzniku nezávislého palestinského státu po boku Izraele.

Poslední mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinci skončily v roce 2014 bez úspěchu. Analytici odhadují, že pravděpodobnost jejich oživení je malá. Bennett, který je označován za nacionalistu a vede širokou vládní koalici, se staví proti vzniku palestinského státu.

V květnu po jedenáctidenních bojích mezi Izraelem a palestinským islamistickým hnutím Hamás, které v Gaze vládne, Egypt pomohl dojednat příměří. V Gaze přišlo o život nejméně 260 lidí a v Izraeli 13. V uplynulých dnech příměří narušilo přeshraniční násilí. Izrael dnes uvedl, že v Gaze zasáhl zařízení Hamásu poté, co ozbrojenci z palestinské enklávy tři noci po sobě odpalovali rakety na Izrael.

Dalším tématem dnešního jednání měla podle diplomatů být situace v regionu, včetně ekonomické krize v Libanonu a vlivu Íránu na Blízkém východě.

Cesta podle Reuters patrně také posílí dopravní spojení mezi Izraelem a Egyptem. Plně obnoven má být podle izraelského ministerstva dopravy přechod Taba mezi Izraelem a Sinajským poloostrovem, kde dosud platily protipandemické restrikce. Od října by pak egyptské aerolinie Egyptair měly začít létat z Káhiry do Tel Avivu několikrát týdně, sdělily Reuters zdroje z egyptské společnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 28. září 2021

Očekáváme v 1:00 13°C

Celá předpověď