Izraelský parlament přijal dva zákony týkající se Palestinců

foto Izraelská vlajka - ilustrační foto.

Jeruzalém - Izraelský parlament schválil zákon, který umožní policii zadržet těla mrtvých palestinských útočníků na neurčitou dobu a bez povinnosti vrátit je příbuzným. Informují o tom dnes místní média. Pro palestinské rodiny je to špatná zpráva, protože muslimové se snaží své mrtvé pohřbít co nejdříve. Cílem zákona je umožnit úřadům židovského státu použít těla při vyjednávání o výměně za těla izraelských vojáků zabitých na palestinských územích.

O zákonu se hlasovalo v noci na dnešek a ruku pro něj zvedlo 48 zákonodárců, proti bylo deset poslanců. Jen několik hodin předtím schválil parlament další zákon týkající se Palestinců z východního Jeruzaléma. Podle něj jim ministerstvo vnitra bude moci odebrat povolení k trvalému pobytu, pokud se jim prokáže teroristická činnost.

Těla mrtvých palestinských útočníků nyní zadržovala policie i několik měsíců, ale v bezpečnostních složkách to vyvolávalo ostré debaty. Zastánci zadržování těl tvrdí, že Palestinci pohřby zneužívají k vychvalování činů útočníků a k podněcování k dalšímu násilí proti Izraelcům. Kritici jsou ale toho názoru, že se tím jen zvyšuje napětí.

Potřeba ošetřit praxi zákonem vznikla loni, když premiér Benjamin Netanjahu nařídil využít těla pěti Palestinců zabitých při řízené explozi v tunelu mezi Pásmem Gazy a Izraelem k vyjednávání o vydání těl izraelských vojáků. V Pásmu Gazy je několik let drží radikální hnutí Hamás. Izraelský nejvyšší soud ale v prosinci rozhodl, že zadržet těla mrtvých Palestinců je nelegální, a dal vládě šest měsíců na to, aby prosadila příslušný zákon.

Text předpokládá, že o případném vydání nebo zadržení těla rozhodne velitel místní policie. Bude na něm, aby posoudil, zda hrozí zneužití pohřbu k podněcování k dalšímu násilí. Pokud ano, pak bude moci tělo zadržet, "dokud rodina nepřistoupí na podmínky" jeho pohřbení.

Zákon umožňující odejmout povolení k pobytu přijali poslanci poměrem 48 k 18 hlasům. Povolení k trvalému pobytu má ve východní části Jeruzaléma asi 300.000 Palestinců. Nemají palestinské občanství a Izrael je považuje za rezidenty na svém území. Východní Jeruzalém Izrael anektoval a připojil ke zbytku města, což zbytek světa neuznal. Povolení k pobytu Palestincům dává právo využívat sociální systém Izraele. Tito lidé platí Izraeli daně, ale nemohou volit. Nový zákon umožňuje odejmout osobám obviněným z terorismu právo pobytu a deportovat je.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď