Izraelský parlament dal zelenou návratu do osad vyklizených v roce 2005

foto Ilustrační foto - Schůze izraelského parlamentu v Jeruzalémě (na snímku z 26. listopadu 2018).

Jeruzalém - Židovští osadníci se budou moci vrátit do čtyř osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, které byly vyklizeny před 18 lety. Příslušnou změnu zákona v noci na dnešek odsouhlasil parlament, napsala agentura Reuters. Jde o další krok vlády Benjamina Netanjahua, který nejspíš prohloubí krizi ve vztahu mezi Izraelem a Palestinci, protože ti považují osady na území svého plánovaného budoucího státu za nepřijatelné. Změnu dnes odsoudily palestinská samospráva, Evropská unie a Spojené státy. Americká diplomacie zároveň označila nedělní výrok izraelského ministra financí, který popřel existenci palestinského národa, za nebezpečný a urážlivý.

Izraelská vláda, kde jsou zastoupeny i krajně pravicové a ultraortodoxní strany, osady na okupovaném území otevřeně podporuje a mluví o jejich rozšiřování. Mezinárodní společenství včetně USA naopak osady považuje za nelegální a označuje je za jednu z hlavních překážek řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

"Toto rozhodnutí odsuzujeme a odmítáme, je v rozporu se všemi ujednáními o mezinárodní legitimitě," sdělil mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.

Kritika přišla také z Bruselu. "Vyzýváme Izrael, aby tento zákon zrušil a přijal opatření, která přispějí k deeskalaci již tak velmi napjaté situace," uvedl mluvčí EU.

Americká diplomacie vyjádřila "extrémní znepokojení" z rozhodnutí izraelského parlamentu o návratu do osad a označila jej za "provokativní a kontraproduktivní", pokud má být obnoven klid v Izraeli a na Západním břehu Jordánu před nadcházejícími židovskými, muslimskými a křesťanskými svátky. Ministerstvo zahraničí kromě toho podle agentury AFP také označilo za urážlivé a nebezpečné nedělní výroky izraelského ministra financí Bezalela Smotriče, který při návštěvě Paříže popřel existenci Palestinců jakožto národa.

Osady Ganim, Kadim, Homeš a Sanur byly vyklizeny v roce 2005 na základě zákona prosazeného vládou tehdejšího premiéra Ariela Šarona. Po jeho přijetí se Izraelci zcela stáhli z osad v Pásmu Gazy. Nyní se teoreticky mohou obyvatelé do čtyř vyklizených osad na severu Západního břehu vrátit, podmíněno je to ale souhlasem armády.

Krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir, sám osadník, tvrdí, že nová pravidla jsou "začátkem nápravy historické křivdy". Podle opozice tento krok povede ke vzniku dalších nelegálních osad a k dalšímu rozdmýchání konfliktu s Palestinci. Ve 120členném parlamentu pro revizi zákona o vyklizení osad hlasovalo pouze 31 poslanců, 18 jich bylo proti, zbytek nehlasoval.

Od války v roce 1967 Izrael na palestinském území na Západním břehu Jordánu vystavěl na 140 židovských osad. V poslední době v tomto regionu zesílily střety mezi židovskými osadníky a Palestinci, například v obci Huvára. Únorový útok tamních židovských osadníků na Palestince a jejich domy označil jeden z izraelských armádních činitelů za pogrom. Útok následoval poté, co palestinský radikál zastřelil dva izraelské mladíky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď