Izraelský ministr obrany vyloučil možnost vyzbrojování Ukrajiny z Izraele

foto Ilustrační foto - Benny Ganc, někdejší náčelník generálního štábu a lídr centristického uskupení Modrá a bílá, u voleb.

Jeruzalém - Izrael bude Ukrajině nadále poskytovat humanitární a zdravotnickou pomoc, ale nebude ji vyzbrojovat. Řekl to izraelský ministr obrany Benny Ganc v rozhovoru s izraelským rozhlasem. Ve čtvrtek má o možných zbrojních dodávkách jednat izraelský premiér Jair Lapid s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou. Ganc řekl, že Izrael může Ukrajině pomoci s vybudováním poplašného systému, který upozorní civilisty na nálet či jinou hrozbu.

Izrael dosud odmítal poskytovat Ukrajině útočné nebo obranné zbraně s ohledem na své vztahy s Ruskem. O možné změně tohoto postoje se spekuluje v souvislosti s útoky bezpilotních letadel na Ukrajinu. Kyjev tvrdí, že jsou to íránské stroje, a Kuleba chce kvůli tomu navrhnout prezidentovi Volodymyru Zelenskému přerušit s Íránem diplomatické vztahy.

"Chci říci jasně, že Ukrajině neprodáváme zbraně," řekl Ganc. Dodal, že Izrael dosud poslal jenom humanitární a zdravotnickou pomoc, a tak to také zůstane. "Já jsem ministr obrany a jsem odpovědný za export izraelských zbraní," řekl Ganc před velvyslanci ze zemí Evropské unie.

"Rád bych zdůraznil, že Izrael Ukrajině z různých operačních důvodů nedodá zbrojní systémy. Budeme Ukrajinu dále podporovat v rámci svých limitů tak, jak jsme to činili doposud," řekl Ganc.

"Po jednání s ukrajinskými zástupci jsme v rámci snahy rozšířit pomoc a dodávky ochranného vybavení požádali o údaje, které nám umožní pomoci s vybudováním a dodáním chytrého varovného systému. Máme ho zde v Izraeli proti leteckým a dalším hrozbám. Tyto systémy jednak pomohou ušetřit životy civilistů, jednak zaměří varování na patřičná místa," dodal ministr.

Izraelské varovné systémy využívají k detekci radary a elektrooptické přístroje. Hrozby rozlišují podle velikosti a nebezpečí, jaké představují, a dokážou také na mapě vyznačit ohrožená místa. Civilisté jsou varováni pomocí sirén, telefonních vzkazů a také prostřednictvím televize a rozhlasu.

Podle ukrajinských médií Kuleba v úterý řekl, že Ukrajina požádá Izrael o systém protivzdušné obrany, který chce využít proti ruským útokům.

Podle izraelských médií má v příštích dnech Ganc telefonicky jednat se svým ukrajinským protějškem Oleksijem Reznikovem. Rusko podle deníku Haarec tento týden Izrael varovalo před prodejem zbraní Ukrajině. Bývalý prezident Dmitrij Medveděv v pondělí řekl, že izraelské vyzbrojování Ukrajiny bude znamenat zničení politických vztahů mezi Ruskem a Izraelem. Ganc v reakci na toto prohlášení zrušil telefonát s Reznikovem naplánovaný původně na pondělí.

Podle izraelských představitelů Medveděv reagoval na slova izraelského ministra pro otázky diaspory Nachmana Šaje, který v neděli vyzval, aby Izrael posílal Ukrajině vojenské vybavení. "Írán dodává Rusku balistické střely. Pochybnosti o tom, na jaké straně by Izrael měl v tomto krvavém konfliktu stát, skončily. Na bohorovnost nezbývá prostor, je čas, abychom poskytovali Ukrajině vojenskou pomoc, jak to dělají NATO a USA," prohlásil Šaj.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď