Izraelský expremiér Barak hlásí před volbami návrat do politiky

foto Bývalý izraelský premiér Ehud Barak na snímku z roku 2016.

Jeruzalém - Bývalý izraelský premiér Ehud Barak dnes ohlásil návrat do politiky a založení nové strany, která se v září zúčastní parlamentních voleb. Podle 77letého politika je čas ukončit "zkorumpované vedení" nynějšího premiéra Benjamina Netanjahua.

Někdejší šéf levicové Strany práce Barak stál v čele vlády v období 1999 až 2001. Dnes oznámil, že stane v čele nové strany, která se zúčastní opakovaných voleb plánovaných na 17. září. Název nového politického subjektu zatím nesdělil.

Izraelský Kneset se minulý měsíc rozpustil a stanovil volby, které se uskuteční kvůli neschopnosti Netanjahua a jeho pravicové strany Likud sestavit vládní koalici na základě dubnových voleb.

Političtí pozorovatelé soudí, že Barak by mohl roztříštit levý střed a ohrozit šance vůdce opozice Bennyho Gance ze strany Modrá a bílá Netanjahua porazit. Barak naznačil, že jeho nová strana by mohla utvořit alianci s centristickými a středolevými formacemi.

"Teď není čas vyčkávat. Netanjahuův režim se svými mesiášskými fanatiky a zkorumpovaným vedením musí být sesazen," řekl Barak s poukazem na Netanjahuovy krajně pravicové nábožensky vyhraněné spojence.

Devětašedesátiletý Netanjahu čelí obvinění ve třech korupčních kauzách. Než bude obviněn, má ho v říjnu vyslechnout generální prokurátor. Premiér jakékoli porušení zákonů popírá a tvrdí, že je obětí honu na čarodějnice.

Podle údajů izraelské televize Channel 12 TV by Barakova nová strana ve 120členném izraelském parlamentu mohla získat šest křesel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 20. října 2019

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď