Izrael ohlásil zastavení série úderů proti Islámskému džihádu

foto Ilustrační foto - Izraelský nálet na palestinské Pásmo Gazy.

Jeruzalém - Izraelské letectvo krátce obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž tato palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na dnešek izraelská armáda. Během dne vydala prohlášení, podle něhož série leteckých úderů skončila. V oblasti je podle agentury AP od té doby klid.

Izrael a Islámský džihád se ve čtvrtek dohodly na příměří v Pásmu Gazy a jeho okolí. Krátce po ranním vyhlášení však bylo příměří, které pomohl dojednat Egypt, porušeno vypálením několika raket na Izrael a totéž se opakovalo ve čtvrtek večer.

Izraelské nálety v noci na dnešek byly podle palestinských médií zacíleny na příslušníky Islámského džihádu v Chán Júnisu a Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Nejméně dva lidé byli zraněni. V oznámení o konci náletů pak izraelská armáda uvedla, že si přeje zachovat klid zbraní, ale s podmínkou, že raketové útoky se nebudou opakovat.

Bilance předchozích útoků proti radikálům v Pásmu Gazy podle Palestinců ve čtvrtek stoupla na 34 mrtvých a 111 zraněných. Na izraelské straně muselo být bylo podle listu The Times of Israel ošetřeno kvůli šoku či lehčím a středním zraněním 58 lidí. Mezi palestinskými oběťmi je 16 civilistů, včetně velmi malých dětí.

Boje mezi Izraelem a palestinskými radikály začaly v úterý, kdy izraelská armáda zabila při útoku na dům v Pásmu Gazy jednoho z vůdců Islámského džihádu. Tato skupina pak vypálila na Izrael na 450 raket.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 20. září 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď