Izraelské letecké společnosti zahájily přímé lety do Maroka

foto Vlajky Izraele a Maroka promítané na zeď Starého Města v Jeruzalémě. (snímek z 23. prosince 2020)

Rabat - Dvě izraelské letecké společnosti dnes zahájily přímé lety mezi Izraelem a Marokem. Obě země před necelým rokem normalizovaly diplomatické vztahy.

Agentura AP oznámila, že letadlo společnosti Israir se 100 izraelskými turisty odletělo z Tel Avivu do Marrákeše, do stejné destinace pak odstartovalo i letadlo společnosti El Al.

Izraelský ministr cestovního ruchu Joel Razvozov řekl, že to pomůže rozvoji "turistiky, obchodu, ekonomické spolupráce a uzavírání diplomatických dohod".

Společnost El Al oznámila, že chce zajistit do Maroka pět letů týdně.

Maroko bylo loni jednou ze čtyř zemí, s nimiž za prostřednictví USA Izrael normalizoval vztahy. Byly mezi nimi také Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Súdán.

Dohody zprostředkovala administrativa minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která Maroku slíbila, že výměnou za normalizaci uzná jeho nároky v Západní Sahaře. Nynější vláda prezidenta Joea Bidena chce ale podle AP toto rozhodnutí revidovat.

Západní Saharu spravuje Maroko, k němuž byla tato někdejší španělská kolonie připojena v 70. letech bez uznání ze strany OSN. Osvobozenecká fronta Polisario anexi odmítá a s podporou Alžírska usiluje o nezávislost Západní Sahary, kde žije půl milionu lidí. Trump slíbil, že USA v Západní Sahaře otevřou svůj konzulát.

V Maroku žije nyní menší židovská komunita, ke svým marockým kořenům se hlásí mnoho izraelských Židů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 28. září 2021

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď