Izraelská armáda zabila při razii na Západním břehu další čtyři Palestince

foto Izraelští vojáci - ilustrační foto.

Jeruzalém - Izraelská armáda dnes při další razii na okupovaném Západním břehu zabila čtyři Palestince, dalších 18 lidí utrpělo zranění, z toho několik osob vážná. Informoval o tom deník Haarec s odvoláním na palestinské ministerstvo zdravotnictví. Podle izraelského deníku bylo cílem razie izraelských vojáků zatknout dva palestinské radikály.

Izraelská armáda potvrdila, že dnes provedla razii ve městě Džanín, bližší informace k tomu zatím nesdělila. Podle záběrů, které zveřejnil server The Times of Israel, se střílelo i na ulici před obchody.

Některé zdroje uvádějí, že jeden ze zabitých byl členem militantní palestinské organizace Islámský džihád a druhý byl členem vojenského křídla palestinského Hamásu, který ovládá Pásmo Gazy.

Izraelská armáda provádí intenzivnější razie na okupovaném Západním břehu už zhruba rok a jejich cílem je podle ní zatýkání palestinských radikálů. Jen letos při těchto akcích zemřelo na osm desítek Palestinců, většinou radikálů, ale také několik civilistů. O život od ledna při několika teroristických útocích palestinských radikálů přišlo také 14 Izraelců.

Koncem února násilnosti na Západním břehu vygradovaly, když desítky židovských osadníků zapalovaly domy a auta v arabské vesnici Huvára, což i velitel izraelské armády v oblasti Jehuda Fuchs označil za pogrom.

Loňský rok bylo na Západním břehu při střetech nejvíce mrtvých od konce druhé intifády (palestinského povstání v letech 2000 až 2005), při střetech s izraelskou armádou tam zemřelo na 150 Palestinců, uvádí ochránci lidských práv z izraelské organizace B'Tselem.

O eskalaci střetů na Západním břehu mají podle deníku Haarec v neděli jednat zástupci izraelských a palestinských bezpečnostních služeb za zprostředkování Egypta, tentokrát v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch. Už koncem února se sešli zástupci tajných služeb Izraele a Palestinské autonomie v jordánské Akabě, kde slíbili, že se budou snažit zmírnit izraelsko-palestinské napětí a zabránit dalšímu násilí.

Obavy z dalších násilností panují i v souvislosti s muslimským postním měsícem ramadán, který začíná příští týden. Během něj se v Izraeli zostřuje napětí, obzvlášť pokud se jako letos kryje se židovským svátkem pesach.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď