Izrael bombardoval Gazu v odvetě za rakety mířící na Tel Aviv

foto Ilustrační foto - Raketa vypálená v rámci obranné akce protiraketového systému Iron Dome, jímž Izrael chrání své území před palestinskými raketami.

Tel Aviv - Izrael dnes nad ránem bombardoval sídla radikálního hnutí Hamas v Pásmu Gazy v reakci na vystřelení dvou raket směrem na Tel Aviv. Odveta za první útok na izraelské přímořské město po pěti letech zasáhla podle Palestinců několik budov, zatím však nejsou žádné zprávy o zraněných, uvedla agentura Reuters. Hamas odpovědnost za útok na Izrael odmítl. Panují obavy, že by akce obou stran mohly vést k novému kolu násilností v neklidném regionu.

Podle izraelské armády předcházelo útoku na Gazu vypálení dvou raket, z nichž jedna skončila v moři a druhá byla sestřelena. V Tel Avivu se podle deníku The Jerusalem Post kvůli blížícím se střelám poprvé od roku 2014 rozezněly varovné sirény, město však zasaženo nebylo.

Premiér Benjamin Netanjahu svolal krizové zasedání bezpečnostních činitelů a krátce nato vzlétly izraelské vojenské letouny a zasáhly "teroristické cíle" ve střední a jižní Gaze. Podle místních médií se cílem stalo několik předem evakuovaných budov a námořní základny Hamasu.

Organizace ovládající Gazu v prohlášení uvedla, že útok na Tel Aviv nebyl jejím dílem. Mluvčí izraelské armády sice připustil, že autoři útoku nejsou známi, Hamás je však podle něho odpovědný za to, co se v Pásmu děje.

The Jerusalem Post napsal, že za vypálením raket je zřejmě hnutí Islámský džihád, to však odpovědnost rovněž odmítlo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 15. října 2019

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď