Izraelci zadrželi na Západním břehu Jordánu 19 členů Islámského džihádu

foto Ilustrační foto - Izraelský voják na hranicích palestinského Pásma Gazy a Izraele.

Gaza/Tel Aviv - Izraelská armáda zadržela při raziích v noci na dnešek na okupovaném Západním břehu Jordánu 19 bojovníků militantní skupiny Islámský džihád a na izraelské území dopadly desítky raket odpálených z Pásma Gazy. Informovala o tom agentura Reuters. Boje, které ukončily více než rok relativního klidu podél hranice, trvají druhý den. V Pásmu Gazy od propuknutí této nové vlny násilí zahynulo 24 lidí, uvedla večer palestinská samospráva.

Mluvčí izraelské armády dnes podle agentury AFP řekl, že nynější operace proti Islámskému džihádu potrvá asi týden a že Izrael nejedná o příměří. Nynějšímu konfliktu předcházelo několikadenní napětí po zatčení vysoce postaveného palestinského radikála na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Izrael v pátek oznámil, že zahájil operaci proti palestinské militantní skupině Islámský džihád a při náletu na výškovou budovu ve městě Gaza zabil jednoho z jejích velitelů. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví zemřelo při útocích 24 lidí včetně šesti dětí, počet zraněných vzrostl na 203. Ministerstvo dříve uvedlo, že mezi zabitými bylo i několik bojovníků Islámského džihádu. Několik dětí zahynulo, když na sever Pásma Gazy dopadla neúspěšně vyslaná raketa palestinské militantní skupiny.

Palestinští ozbrojenci podle izraelské armády vypálili do dnešního večera nejméně 400 raket, většinu z nich se podařilo zneškodnit. Asi šest desítek jich mířilo na obydlená území a zachytil je systém protivzdušné obrany Železná kupole (Iron Dome). Agentura DPA uvedla, že v několika městech, včetně Tel Avivu, byly otevřeny veřejné kryty. Ve městě se rozezněly sirény i dnes odpoledne. Několik lidí se lehce zranilo při útěku do bezpečí. Okolo 30 raket dopadlo v samotném Pásmu Gazy.

"Izraelci za své nedávné zločiny tvrdě zaplatí," prohlásil podle íránské státní televize velitel revolučních gard Hosejn Salámí o izraelských náletech na Gazu. Na návštěvě Teheránu je nyní šéf Islámského džihádu Zijád Nachala.

Egypt, OSN a Katar se snaží jako prostředníci přispět k ukončení konfliktu, uvedl nejmenovaný palestinský představitel. "Izrael v současné době nevede jednání o příměří," řekl ale mluvčí izraelské armády.

Západem podporovaná palestinská samospráva útoky Izraele odsoudila. "Vyzýváme mezinárodní společenství, aby zasáhlo a poskytlo ochranu našemu lidu," uvedl na twitteru palestinský ministr pro civilní záležitosti Husajn Šajch. Další vývoj bude do značné míry záviset na militantní islamistické skupině Hamás, která ovládá Pásmo Gazy, a na tom, zda se rozhodne do bojů zapojit, upozornila agentura Reuters.

Izraelský premiér Jair Lapid uvedl, že páteční údery zmařily bezprostřední útok Islámského džihádu. "Islámský džihád je zprostředkovatelem Íránu, který chce zničit stát Izrael a zabíjet nevinné Izraelce," řekl.

Od května 2021, kdy po 11 dnech prudkých bojů mezi Izraelem a ozbrojenci zahynulo nejméně 250 lidí v Pásmu Gazy a 13 dalších v Izraeli, byl na hranicích relativní klid.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 8. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď