Izrael zahájil kvůli Hizballáhu operaci u hranic s Libanonem

foto Izraelští vojáci na izraelsko-libanonské hranici.

Jeruzalém - Izraelská armáda u hranic s Libanonem zahájila operaci Severní štít, jejímž cílem je zničit na hranici tajné tunely, které podle tvrzení Izraele nechalo vyhloubit libanonské šíitské hnutí Hizballáh k útokům na židovský stát. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes podle místních médií k operaci řekl, že jeho vláda podnikne i další kroky, aby ochránila zemi před útoky Hizballáhu. Libanonská armáda spolu s mírovou misí OSN UNIFIL posílila kontrolu na hranici, aby zabránila "nedorozumění, které by mohlo vést k jakékoli eskalaci", uvedla dnes UNIFIL.

"Hizballáh staví tyto teroristické tunely, aby útočil na Izrael, unášel izraelské občany a šířil teror. Tunely jsou dalším příkladem nebezpečného posilování Hizballáhu, financovaného a řízeného Íránem," uvedlo dnes v prohlášení izraelské ministerstvo zahraničí. Podle něj jsou činy Hizballáhu "útokem na suverenitu Izraele a porušením rezoluce OSN číslo 1701", která ukončila konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006.

Hizballáh založily v roce 1982 íránské revoluční gardy. Z hnutí odporu se pak v Libanonu stala i široce uznávaná politická strana, která zasedá v parlamentu a má i zastoupení ve vládě. Za teroristickou organizaci považují některé země vojenské křídlo Hizballáhu, to vedlo s Izraelem několik konfliktů, poslední v roce 2006, a je zapojeno i do syrské války, kde stejně jako šíitský Írán bojuje na straně tamní vlády.

Posílení přítomnosti izraelské armády u hranic s Libanonem může podle agentury AP vyvolat napětí mezi oběma sousedy, i když zatím obyvatelé na severu Izraele nedostali žádné zvláštní pokyny. Hnutí Hizballáh se zatím k akci nevyjádřilo. Podle mluvčí UNIFIL Malene Jensenové je situace na hranici klidná. Zástupci této mise, která působí v Libanonu od roku 1978, jsou podle Jensenové v kontaktu s "relevantními" stranami, aby zajistili stabilitu v oblasti.

"Každý, kdo se pokusí Izraeli ublížit zaplatí vysokou cenu," uvedl dnes k operaci Severní štít Netanjahu, který je už několik let i ministrem zahraničí a od minulého měsíce i ministrem obrany. "Budeme postupovat rozhodně a zodpovědně... Budeme pokračovat dalšími akcemi, zjevnými i tajnými," uvedl dnes také Netanjahu.

Operace izraelské armády byla zahájena jen několik hodin poté, co Netanjahu jednal v pondělí v Bruselu s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Hovořili spolu mimo jiné o tom, jak "zastavit společně íránskou agresi v regionu", uvedla dnes agentura AP. Podle ní dnes úřad izraelského premiéra sdělil, že Netanjahu Pompea o operaci Severní štít informoval.

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton dnes na twitteru uvedl, že "USA podporují úsilí Izraele bránit svou suverenitu". "Vyzýváme Írán a všechny jeho agenty, aby zastavili agresi a provokace, které jsou nepřijatelnou hrozbou pro bezpečnost Izraele a regionu," napsal Bolton.

Izraelská armáda podle AP neuvedla, kolik tunelů podle ní z Libanonu do Izraele vede. Její mluvčí Jonathan Conricus sdělil, že izraelští vojáci už dnes objevili první tunel, který zničí. Podle něj jde zhruba o 200 metrů dlouhý a dva metry široký tunel v hloubce asi 25 metrů, v němž je ventilace i elektřina. Na izraelské straně ústí nedaleko města Metula.

Podle mluvčího armády zřídil Izrael už v roce 2014 speciální jednotku, která pátrala po tunelech z Libanonu. Mluvčí nesdělil, proč byla operace Severní štít zahájena právě dnes. Podle zpravodajky televize Al-Džazíra Natashi Ghoneimové se možná izraelský premiér snaží odvrátit pozornost od svých vlastních problémů, protože před pár dny doporučila izraelská policie obvinit Netanjahua z korupce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 15:00 31°C

Celá předpověď