Izrael zadržuje bez soudu zhruba 600 Palestinců, je to nejvíce od roku 2016

foto Ilustrační foto - Izraelská policie se hádá s palestinskými věřícími ve Starém Městě v Jeruzalémě 17. dubna 2022.

Jeruzalém - Izrael zadržuje v administrativní vazbě, tedy bez obvinění a soudu, přibližně 600 Palestinců, což je nejvíce od roku 2016. S odkazem na izraelskou lidskoprávní organizaci HaMoked o tom dnes informuje agentura AP.

Izrael uvádí, že administrativní vazbu používá k tomu, aby zabránil útokům a zadržoval nebezpečné radikály, aniž by zveřejnil citlivé zpravodajské informace. Palestinci a organizace na ochranu lidských práv naopak tvrdí, že tento systém je široce zneužíván a upírá zadržovaným řádný soudní proces, přičemž někteří takto stráví ve vazbě měsíce nebo roky, aniž by viděli důkazy.

K letošnímu květnu bylo podle organizace HaMoked v administrativní vazbě v Izraeli zadržováno 604 lidí. Téměř ve všech případech jde o Palestince, jelikož administrativní vazba se proti Židům používá velmi zřídka, píše agentura AP.

Tresty si v izraelských věznicích podle HaMoked odpykává 2441 Palestinců, které za mříže poslaly vojenské soudy. Dalších 1478 jich je zadržených za účelem výslechu, byli obviněni a čekají na soud nebo se s nimi nyní koná soud.

Izrael v posledních týdnech zažil vlnu útoků, při kterých přišlo o život nejméně 15 lidí. Na okupovaném Západním břehu Jordánu izraelské síly provedly zatýkací razie, které Izrael zdůvodnil snahou zabránit dalším teroristickým útokům. Tyto razie podnítily násilné protesty a přestřelky. Podle propočtů agentury AP bylo zabito nejméně 29 Palestinců - většina z nich po spáchání útoku nebo při střetech s izraelskými silami. O život však přišla také neozbrojená žena a dva lidé, kteří byli patrně jen náhodní kolemjdoucí, píše AP.

Naposledy Izrael zadržoval takto velký počet lidí v administrativní vazbě v říjnu 2016, čemuž rovněž předcházelo zintenzivnění násilí, včetně útoků nožem, střelnými zbraněmi či najíždění do lidí autem.

"Administrativní vazba se používá pouze v případě, že bezpečnostní složky mají důvěryhodné a dobře podložené informace o skutečné bezpečnostní hrozbě, kterou zadržená osoba představuje, a pokud jiné způsoby odstranění hrozby nejsou proveditelné," uvedla izraelská armáda v prohlášení.

Izrael tvrdí, že všechna rozhodnutí o administrativní vazbě podléhají soudnímu přezkumu. Zadržení se mohou odvolat k vojenskému odvolacímu soudu nebo k izraelskému nejvyššímu soudu, ale skupiny na ochranu práv tvrdí, že soudy se v drtivé většině případů podřizují stanovisku bezpečnostních orgánů.

Ředitelka HaMoked Jessica Montellová uvedla, že násilí neospravedlňuje zadržování stovek lidí na měsíce nebo roky, aniž by byli obviněni. Poznamenala přitom, že administrativní vazba se v Izraeli nadužívá za hranice toho, co "lze ospravedlnit na základě mezinárodního práva", jelikož preventivní vazba je možná pouze na omezenou dobu a za výjimečných okolností.

Mezi zadrženými mohou být nebezpeční radikálové, ale také případy záměny identity. Teenager se vzácnou nervosvalovou poruchou je například v administrativní vazbě déle než rok.

"Netušíme, z čeho jsou podezřelí, a mnozí z nich také netuší, jaká jsou vlastně obvinění proti nim, protože je to založeno výhradně na tajných důkazech," řekla Montellová.

Izrael Západní břeh Jordánu obsadil za války v roce 1967 a dodnes jej okupuje. Palestinci na tomto území chtějí mít vlastní stát. Zhruba tři miliony Palestinců žijících na Západním břehu Jordánu podléhají izraelským vojenským soudům, zatímco asi 500.000 židovských osadníků žijících na tomto území má izraelské občanství a podléhá civilním soudům.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď