Izrael udeřil proti Islámskému džihádu v Sýrii a v Pásmu Gazy

foto Izraelský letecký útok v Pásmu Gazy.

Jeruzalém/Damašek - Izrael v noci na dnešek podnikl nálety proti radikální palestinské skupině Islámský džihád v Sýrii a v Pásmu Gazy. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala, že při leteckých úderech v Damašku zemřelo šest lidí. Palestinští radikálové dnes v reakci na noční údery odpálili několik raket z Pásma Gazy na území Izraele. Podle listu The Times of Israel to bylo za hodinu 14 raket, z nichž 12 zachytil protiraketový systém. Islámský džihád později oznámil konec své "vojenské odpovědi", brzy na to však ohlásil novou vlnu ostřelování, informovala agentura AFP.

"Před malou chvílí (izraelské síly) podnikly sérii náletů proti teroristickým cílům patřícím organizaci Islámský džihád jižně od Damašku a proti desítkám teroristických cílů patřících Islámskému džihádu v Pásmu Gazy," uvedl brzy ráno armádní mluvčí.

Palestinské milice později potvrdily úmrtí tří svých členů. Dalšími čtyřmi mrtvými v Sýrii jsou Íránem podporovaní bojovníci stojící na straně syrského režimu prezidenta Bašára Asada. Nejméně jeden z nich byl Syřan, původ dalších není znám, řekl agentuře AFP Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.

Nálety podle agentury AFP následovaly po nedělních bojích v Pásmu Gazy, odkud Islámský džihád odpaloval rakety na Izrael, kde se dnes úřady rozhodly zavřít školy. Raketové útoky na území židovského státu pokračovaly i dnes. Sirény oznamující útok se rozezvučely například v izraelském městě Sderot. V izraelských médiích se poté objevily záběry poničeného dětského hriště. Jak uvedl list The Times of Israel, není jasné, zda hřiště zasáhla přímo raketa, nebo jen některá její část poté, co samotnou střelu zneškodnil protiraketový štít.

Islámský džihád dnes večer oznámil, že jeho "vojenská odpověď" na "vraždy" bojovníků v Gaze a Damašku skončila. Předcházela tomu výzva OSN k okamžitému přerušení raketové palby ze strany islamistů. Ti v prohlášení slíbili, že budou reagovat i na jakékoli další "provinění vůči našemu lidu" a o necelé dvě hodiny později vydali nové komuniké, v němž informovali o obnovení palby. Důvodem jsou prý pokračující útoky Izraelců.

Syrská státní média předtím hlásila, že protivzdušná obrana odrážela noční raketový útok na Damašek, přičemž "většinu střel zničila před dopadem na cíl", zatímco ostatní se prý odchýlily od své dráhy. Sérii silných výbuchů následujících po sobě zaznamenal také zpravodaj AFP v syrské metropoli. Nálet podle státní agentury Sana začal okolo 22:25 SEČ.

SOHR uvedla, že nálety mířily na pozice íránských revolučních gard a Islámského džihádu u damašského mezinárodního letiště.

Izrael od začátku syrského konfliktu v roce 2011 podnikl stovky náletů na pozice sil syrského prezidenta Bašára Asada, jakož i jeho spojenců, Íránců a příslušníků libanonského hnutí Hizballáh. SOHR v půli února hlásila, že při izraelském raketovém útoku přišlo o život sedm lidí, z nichž tři byli syrští vojáci a čtyři členové íránských revolučních gard.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je neděle 29. března 2020

Očekáváme v 13:00 9°C

Celá předpověď