Izrael se může bránit a antisemitismus nemá v Německu místo, řekla Merkelová

foto Německá kancléřka Angela Merkelová.

Berlín - Izrael má právo na obranu, zároveň je ale nutné v blízkovýchodním konfliktu hledat trvalé mírové řešení. Na dnešní konferenci Europaforum pořádané televizí WDR to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Poprvé také osobně a veřejně odsoudila antisemitské útoky v posledních dnech v Německu. Dodala rovněž, že Evropa nemůže vyřešit všechny problémy světa. Později Merkelová v telefonátu s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem podpořila snahy vyjednat příměří mezi Izraelem a Gazou, píše agentura AFP.

"Antisemitské výpady v Německu je samozřejmě nezbytné co nejdůrazněji odsoudit," řekla na dnešní konferenci Merkelová. Uvedla, že pokojné demonstrace jsou možné jako projev svobody. "Útoky na synagogy nebo pálení izraelských vlajek, proti tomu je nutné zakročit. Antisemitismus nebudeme v Německu tolerovat," řekla.

Německo a celá Evropa má podle Merkelové zájem na trvalém mírovém řešení sporu mezi Izraelci a Palestinci a i na vyřešení jiných konfliktů. "Evropa sama ale všechny problémy světa vyřešit nemůže, obzvláště pokud jsou tak složité jako na Blízkém východě," řekla kancléřka. Poznamenala, že řešení sporu se neobejde bez nepřímých rozhovorů s palestinským radikálním hnutím Hamás, které ovládá Pásmo Gazy. Z Gazy Hamás ostřeluje území Izraele.

Merkelová také řekla, že Evropa za předchozí americké administrativy republikánského prezidenta Donalda Trumpa začala ve světové politice více spoléhat sama na sebe, což nebylo vždy kvůli rozdílnému postoji unijních států snadné.

Později dnes Merkelová v telefonátu s palestinským prezidentem Abbásem podpořila snahy o zajištění příměří mezi Izraelem a Gazou. Zároveň poukázala na právo Izraele se bránit. "Kancléřka Merkelová a prezident Abbás souhlasí, že snahy o brzké příměří by měly být nadále podporovány. Kancléřka zdůraznila izraelské právo se bránit před raketovými útoky z Pásma Gazy," uvedl v prohlášení její mluvčí Steffen Seibert.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 25. září 2021

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď