Izrael postaví na Západním břehu Jordánu dalších 1355 bytů pro osadníky

foto Palestinský farmář pracuje na poli na Izraelem okupovaném území na Západním břehu Jordánu na snímku z 11. září 2019.

Jeruzalém - Izrael postaví na okupovaném Západním břehu Jordánu dalších 1355 bytů pro židovské osadníky. S odkazem na dnešní prohlášení izraelského ministerstva pro výstavbu o tom informuje agentura AFP.

"Výběrová řízení na 1355 bytových jednotek v lokalitách v Judeji a Samaří byla zveřejněna pod vedením ministra výstavby Zeeva Elkina," stojí v prohlášení. Judea a Samaří jsou biblická označení pro území dnes známé jako Západní břeh Jordánu.

Nejnovější oznámení představuje další navýšení počtu osadnických bytů na okupovaném Západním břehu Jordánu. Izraelské úřady v srpnu oznámily plán postavit pro osadníky na tomto území dalších 2000 bytů. Izraelské ministerstvo obrany by tento záměr mělo finálně schválit v nadcházejícím týdnu.

"Posílení židovské přítomnosti (na Západním břehu Jordánu) je pro sionistickou vizi zásadní," uvedl Elkin, který je členem pravicové strany Nová naděje.

Nové byty mají být postaveny v sedmi židovských osadách, včetně 729 v osadě Ariel na severu Západního břehu Jordánu, 346 v osadě Bejt El nedaleko Ramalláhu a 102 v osadě Elkana na severozápadě Západního břehu Jordánu, stojí v prohlášení.

Palestinci chtějí mít stát na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě, tedy na územích, kterých se Izrael zmocnil za války v roce 1967. Z Pásma Gazy se Izrael stáhl, ale východní Jeruzalém anektoval a Západní břeh Jordánu stále okupuje. Na Západním břehu Jordánu žije asi 475.000 osadníků a 2,8 milionu Palestinců. Izraelská kolonizace anektovaného východního Jeruzaléma a Západního břehu Jordánu je podle mezinárodního práva nelegální, ale trvala za všech izraelských vlád od roku 1967, píše AFP.

Za vlády bývalého premiér Benjamina Netanjahua se výstavba nových bytů v židovských osadách na okupovaných územích zrychlila. Netanjahuův nastupce, současný předseda vlády Naftali Bennett stojí od poloviny června v čele nesourodé koalice, v níž jsou zastoupeny krajně pravicové i levicové strany. Bennett patří k izraelské pravici a je zastáncem rozšiřování osad.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pondělí 16. května 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď