Izrael podnikl letecké údery na Pásmo Gazy

foto Ilustrační foto - Dým stoupá z budovy v pásmu Gazy po izraelském náletu, 6. srpna 2022. 

Tel Aviv - Izrael dnes podnikl letecké údery na Pásmo Gazy, uvedla agentura Reuters s odvoláním na svědky. Stalo se tak jen několik hodin poté, co izraelská armáda zachytila raketu vypálenou právě z této oblasti, které vládne radikální hnutí Hamás. Žádné informace o obětech nebyly známy. Izraelská armáda rovněž uvedla, že se v noci v oblastech kolem Pásma Gazy opět ozvaly sirény varující před blížícími se raketami.

Cílem posledních útoků byla podle izraelské armády místa, kde se vyrábí rakety a další zbraně používané ozbrojenci z hnutí Hamás. Silné exploze otřásaly budovami a osvětlovaly noční oblohu nad Gazou, popsala agentura Reuters .

Ozbrojené křídlo levicové Demokratické fronty pro osvobození Palestiny uvedlo, že dnes brzy ráno vypálilo na Izrael několik raketových salv. Reagovali tak na izraelské nálety a "systematickou agresi" vůči palestinským vězňům v izraelských věznicích.

Ve středu vypálenou raketu sestřelila protiraketová obrany Iron Dome. Izraelské úřady nezaznamenaly žádná zranění ani škody. Podle izraelských záchranných složek pouze jedna žena uklouzla a upadla, když utíkala do krytu. K útoku se zatím nepřihlásilo ani radikální hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, ani menší Íránem podporovaná skupina Islámský džihád, která na Izrael vypálila několik raket minulý týden.

Incident se odehrál v době zvýšeného napětí mezi Izraelem a Palestinci nedlouho po návštěvě šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena, který nejprve v Tel Avivu a poté i v Ramalláhu vyzval obě strany ke zklidnění situace. Při cestě také zopakoval, že USA podporují dvoustátní řešení tohoto konfliktu, tedy vznik samostatného palestinského státu vedle toho izraelského.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je úterý 28. března 2023

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď