Izrael oznámil, že zničil tunel Hamásu, údajně dosud nejdelší

foto Protest ozbrojenců Hamasu v Gaze.

Jeruzalém - Izraelská armáda dnes oznámila, že zničila tunel, který vybudovalo palestinské radikální hnutí Hamás a který ústil na území Izraele. Nový tunel byl podle mluvčího armády napojen na síť tunelů vyhloubených v severní části Pásma Gazy. Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman uvedl, že tento tunel byl nejdelší a nejhlubší, jaký Izrael dosud objevil.

"Je to tunel, jehož vyhloubení stálo miliony dolarů. To jsou peníze, které mohly být využity ke zlepšení situace obyvatel Gazy, ale místo toho byly utopeny v písku," řekl Lieberman, jehož citovala agentura AP.

Mluvčí armády dodal, že tunel Hamásu sousedil s oblastí, kde se nedávno konaly hromadné protesty Palestinců za právo na návrat uprchlíků a jejich potomků do oblastí nyní tvořících součást Izraele a za ukončení izraelské blokády Pásma Gazy. Hamás podle Izraele sérii násilných protestů zneužíval k útokům na jeho území.

Hamás ovládá Pásmo Gazy od roku 2007 a od té doby vedl s Izraelem už tři války. Na hranicích s Gazou od posledního ozbrojeného konfliktu v roce 2014 doposud přetrvával relativní klid, násilí znovu propuklo až loni v prosinci, kdy americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Hamás tehdy vyhlásil další intifádu, tedy povstání proti Izraeli. Tunely podle mluvčího armády začal Hamás budovat v roce 2014, Izrael jich od té doby 32 zničil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď