Izrael je o krok blíže k pátým parlamentním volbám za méně než čtyři roky

foto Ilustrační foto - Izraelský premiér Naftali Bennett (vpravo) a ministr zahraničí Yair Lapid.

Jeruzalém - Izrael se dnes přiblížil k pátým parlamentním volbám za méně než čtyři roky, píše agentura Reuters. Zákonodárci totiž vyslovili počáteční souhlas s rozpuštěním parlamentu. Kneset dnes odhlasoval rozpuštění v předběžném čtení návrhu zákona, který by měl být dokončen příští týden. Následně má premiérské křeslo od Naftaliho Bennetta převzít centristický ministr zahraničí Jair Lapid, aby stanul v čele prozatímní vlády.

Návrh musí projít čtyřmi hlasováními v plénu. O termínu příštích voleb se podle Reuters rozhodne příští týden. Očekává se, že se uskuteční mezi zářím a listopadem, podle agentury AP zřejmě v říjnu.

Lapid, který spolu s Bennettem před rokem ukončil vládu Benjamina Netanjahua vytvořením široké koalice pravicových, liberálních a arabských stran, označil nadcházející volby za souboj umírněných s Netanjahuovými extremisty.

Bennett a Lapid v pondělí oznámili, že vyčerpali všechny možnosti, jak udržet osmičlennou koalici u moci, a rozhodli se nechat hlasovat o rozpuštění parlamentu. Netanjahu, který je nyní lídrem opozice, byl z jejich kroku nadšený, píše Reuters. Expremiér současnou širokou koalici označuje za nejhorší vládu v izraelských dějinách a doufá, že se mu podaří překonat vlastní rekord a získat šesté funkční období.

Čtyři průzkumy zveřejněné v úterý ukázaly, že Netanjahuova pravicová strana Likud a spřízněné nacionalistické a ultranáboženské strany mají silnou podporu, ale stále by nezískaly většinu ve 120členném izraelském Knesetu. Jejich soupeři z levice, pravice i středu slíbili, že zabrání tomu, aby se k moci vrátil Netanjahu, který je souzen kvůli obvinění z korupce, jež popírá.

Poslanci zastupující strany koalice se již snaží prosadit legislativu, která by zakázala trestně obžalované osobě vést vládu. Zda mají dostatek hlasů však podle Reuters není jasné.

"Netanjahu ví, že pokud Izrael zůstane liberální demokracií, nebude schopen zrušit svůj soud," uvedl Lapid na ekonomické konferenci v Jeruzalémě.

Netanjahu, který svůj proces označuje za levicový hon na čarodějnice, řekl, že se jeho rivalové budou spoléhat na muslimské arabské zákonodárce, které popsal jako "podporovatele terorismu", píše Reuters. "Pouze silná národní vláda v čele s Netanjahuem vrátí Izraeli pravicový kurz," uvedl Likud v reakci na Lapidova slova.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 1. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď