Izrael a Hamás se navzájem ostřelovali, ale dohodly se na příměří

foto Exploze v Pásmu Gazy.

Jeruzalém/Gaza - Izrael a palestinská radikální organizace Hamás se dnes dohodly na příměří zprostředkované Egyptem. Agentuře Reuters to sdělil palestinský zdroj brzy poté, co izraelská armáda podnikla letecké útoky na Hamás v Pásmu Gazy v odvetě za ostřelování izraelského území.

Eskalaci napětí vyvolala nejdřív raketa odpálená z Pásma Gazy, která nedaleko Tel Avivu zranila sedm lidí včetně dětí. O několik hodin později izraelská armáda uskutečnila odvetné údery, při nichž byly podle palestinských zdrojů zničeny tři budovy včetně úřadu šéfa Hamásu Ismáíla Haníji. Zraněno bylo nejméně pět Palestinců. Dnes večer se rozezněly sirény na jihu Izraele, zatímco v palestinské pobřežní enklávě bylo slyšet exploze a houkání sanitky. Z Pásma Gazy bylo odpáleno několik raket krátkého doletu a v příhraničním jihoizraelském městě Sderot byl zasažen jeden dům. Zraněn však podle místních médií nikdo nebyl.

Eskalaci napětí následně zdá se ukončilo příměří, které jednostranně ohlásil Hamás. Podle jeho mluvčího má vstoupit v platnost okamžitě. Agentuře Reuters klid zbraní potvrdil palestinský představitel, který si nepřál být jmenován. "Bylo dosaženo dohody o příměří mezi palestinskými frakcemi a Izraelem za egyptského zprostředkování," sdělil zdroj.

Izraelská armáda předtím ve svém prohlášení uvedla, že "zahájila údery na teroristické cíle Hamásu ve všech částech Pásma Gazy". Jeden vzdušný úder podle rozhlasové stanice Hamásu cílil na úřad šéfa Hamásu Haníji a podle informací agentury AFP byl objekt vážně poškozen. Podle agentury Reuters je ale nepravděpodobné, že Haníja byl v kanceláři, neboť Hamás běžně evakuuje své budovy, když očekává izraelské útoky. "Izraelské vojenské letouny měly za terč kancelář šéfa Hamásu Ismaíla Haníji" ve městě Gaza, potvrdila úder izraelská armáda.

Mezi zasaženými cíli byla i námořní pozice západně od města Gaza a také výcvikový tábor na severu Pásma Gazy, uvedly palestinské zdroje, na něž se odvolává agentura Reuters. Obě lokality byly pravděpodobně evakuovány. Hamás měl několik hodin na to, aby obyvatele Pásma Gazy varoval před očekávanými nálety.

Palestinská média informovala, že při izraelském útoku rakety v Gaze zničily kromě Haníjovy úřadovny další dvě budovy. Jak uvedla izraelská armáda, jedna z nich patřila tajným službám Hamásu. Podle zdravotníků byli při útoku zraněni tři lidé. Druhá zasažená budova sloužila podle armády vnitřní bezpečnosti radikálního hnutí a vojenským účelům.

Agentura AFP s odvoláním na své zdroje napsala, že z Gazy bylo večer vypáleno několik střel směrem na Izrael. Podle agentury AP radikálové z Gazy vypustili nejméně deset raket právě po úderu na úřadovnu šéfa Hamásu. Izraelské úřady ve většině velkých měst otevřely veřejné protiletecké kryty, na jihu Izraele byly zrušeny sportovní akce a přerušena byla veřejná doprava.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který se dnes ve Washingtonu sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, zdůraznil, že Izrael nebude tolerovat žádné raketové útoky na své území a učiní vše pro obranu svých obyvatel.

Dnešní eskalace byla podle Reuters největší za nejméně čtyři měsíce. Za dva týdny přitom bude Netanjahu v parlamentních volbách bojovat o svoji politickou budoucnost po mnoha letech u moci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je úterý 18. února 2020

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď