Iveco CZ zahájí kvůli koronaviru dvoutýdenní odstávku

foto Zaměstnankyně Iveco CZ 27. března 2020 po ranní směně opouštějí areál společnosti ve Vysokém Mýtě. Výrobce autobusů od 30. března do 14. dubna přeruší výrobu. Firma reaguje na nedostatek dílů, který jí vznikl tím, že kvůli šíření koronaviru už dříve uzavřely provozy některé firmy v automobilovém průmyslu.

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) - Výrobce autobusů Iveco CZ z Vysokého Mýta zastavuje od pondělí 30. března do 14. dubna výrobu. O víkendu dokončí nezbytné technologické zakonzervování výroby. ČTK to dnes řekla mluvčí Katarína Němcová. Firma reaguje na nedostatek dílů, který jí vznikl tím, že kvůli šíření koronaviru už dříve uzavřely provozy některé firmy v automobilovém průmyslu.

Fotogalerie

Dnes ve 22:00 skončí poslední směna a továrna na autobusy postupně zakonzervuje výrobní a logistické provozy. Podnik zaměstnává kolem 4000 lidí. Zaměstnanci si mohou vybrat, zda si vezmou dovolenou a dostanou 100 procent náhrady mzdy, nebo budou doma za 80 procent mzdy, kterou dostanou jako náhradu za překážku ze strany zaměstnavatele, uvedla Němcová.

Není teď jasné, které variantě výdělku dají pracovníci přednost, řekl ČTK odborový předák Bohuslav Vítek. Návrh na dočasné uzavření továrny podaly odbory vedení společnosti před časem. Firma v březnu zavedla hygienická opatření, roušky či dezinfekci pro zaměstnance nebo rozdělila i směny, aby se skupiny vzájemně nepotkávaly, řekl odborář.

"Přistoupili jsme k tomu velmi zodpovědně, že došlo k zavření závodu, je logické vyústění situace, jak se koronavirus šíří. Údržby na strojích budou probíhat během odstávky, kde bude na místě v jeden čas jeden člověk, aby nepřišel s nikým do kontaktu," řekl Vítek.

Iveco je jednou z největších firem v regionu a závod ve Vysokém Mýtě je také největším výrobním závodem Iveco Bus, který je značkou koncernu CNH Industrial. Loni podnik vyrobil 4612 autobusů. Letos uplyne 125 let od založení firmy Josefem Sodomkou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď