Italská policie zabavila rekordních 14 tun amfetaminu ze Sýrie

foto Italská policie - ilustrační foto.

Řím - Rekordních 14 tun amfetaminu v hodnotě přes miliardu eur (přes 26 miliard Kč) zabavila italská policie při razii v přístavním městě Salerno. Ve spolupráci s německou policií zadržela i 46 lidí podezřelých s obchodování s drogami, vydírání, korupce nebo členství v mafii, informovala agentura AFP. Drogu vyrobili podle policistů v Sýrii teroristé z organizace Islámský stát (IS).

Stimulační droga doputovala do Itálie v podobě 84 milionů tablet. Amfetaminovým pilulkám s názvem captagon se také přezdívá droga džihádistů, neboť ji před atentáty užívají někteří islámští radikálové. Pod vlivem této drogy byli mimo jiné teroristé, kteří v roce 2015 útočili v Paříži a Saint-Denisu. "Droga má potlačit strach a bolest," vysvětlila italská policie.

Podle policistů by se stimulant na černém trhu v Evropě prodal za více než miliardu eur. Původcem kontrabandu je teroristická organizace Islámský stát, která vyrábí syntetické drogy v Sýrii a jejich prodejem financuje svou činnost. V Evropě drogu distribuují členové neapolské mafie Camorra.

"Je to největší množství amfetaminu, které bezpečnostní složky na celém světě kdy zabavily," uvedla italská policie.

Kromě drog zabavili policisté v Itálii také majetek podezřelých v hodnotě několika milionů eur.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 13. července 2020

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď