Italská loď se 177 migranty už dva dny čeká u ostrova Lampedusa

foto Migranti vystupují z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Řím - Loď Diciotti italské pobřežní stráže se 177 migranty na palubě dnes druhým dnem čekala na instrukce u ostrova Lampedusa, kde jí nebylo povoleno zakotvit. Předtím plavidlo odmítla přijmout Malta, v jejíchž vodách podle Říma záchrana migrantů ve čtvrtek proběhla. Podle vládních zdrojů italských médií požádalo ministerstvo zahraničí o pomoc další členské země Evropské unie.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini tvrdí, že Diciotti vzala běžence na palubu v maltských vodách poté, co jim Malta neposkytla asistenci. Salvini maltské námořnictvo obvinil, že se člun se 190 osobami snažilo doprovodit do italských vod. Po zásahu italské pobřežní stráže bylo 13 z nich přepraveno na Lampedusu kvůli poskytnutí lékařské péče. Mezi zbylými 177 je podle webu italské televize Rai 11 žen a několik dětí.

Salvini dnes přidal na twitter fotografii člunu s desítkami migrantů s komentářem: "Exkluzivní obrázky gumového člunu se 70 migranty, silný motor a pašerák u kormidla, v maltských vodách. Bude někdo tak laskav a zasáhne, nebo je zase pošlou směr Itálie?"

Podle deníku La Repubblica bylo ale na snímku plavidlo, které už předtím maltské námořnictvo zastavilo a 61 osob z něj přepravilo na souš. "My si svou práci odvádíme a Malta právě zachránila 61 životů. Teď si udělej tu svou a otevři italské přístavy lidem na vaší lodi," vzkázal následně Salvinimu na twitteru mluvčí maltské vlády Kurt Farrugia. Valetta v pátek označila čtvrteční operaci italské pobřežní stráže za neopodstatněnou intervenci.

Italská média dnes citovala nejmenované zdroje z vlády, podle nichž už kvůli sporu kolem lodi Diciotti kontaktovalo ministerstvo zahraničí další státy EU ve snaze dohodnout společný postup, jaký nastal v případě 255 migrantů dopravených na Maltu na začátku minulého týdne. Evropská komise v pátek uvedla, že je připravena poskytnout případným jednáním diplomatickou podporu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je čtvrtek 20. června 2019

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď