Italská letoviska zlevňují podle asociace ubytování až o pětinu

foto Lidé na pláži. Ilustrační foto.

Praha - Italská letoviska zlevňují podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) ubytování v průměru o deset až 15 procent, apartmány jsou levnější až o pětinu. Provozovatelé ubytovacích zařízení také poskytují zdarma některé služby. Asociace to dnes sdělila ČTK. Cestovní kanceláře podle ní uvádějí, že do Itálie na dovolenou letos pojede 180.000 Čechů. Proti loňsku by to byl pokles o 70 procent. Snižování cen v Itálii dnes ČTK potvrdila cestovní agentura Invia, která na některých místech eviduje zlevnění až o 30 procent. Nižší ceny sleduje i cestovní kancelář Nev-Dama.

Letoviska v severní Itálii, zejména Lignano, Bibione a Caorle, patří podle AČCKA mezi nejoblíbenější cíle letní dovolené Čechů, ale také Němců a Rakušanů. V lokalitách žije minimum stálých obyvatel a koronavirová nákazu se tu podle AČCKA příliš nešířila. "K 15. červnu činí podle místních zdrojů celkový počet nakažených 99 osob," uvedla výkonná ředitelka AČCKA Tereza Picková.

Kvůli koronavirové krizi a stagnaci prodeje pobytů italští hoteliéři zlevňují ubytování či poskytují zdarma jindy placené služby. Podle Pickové jde například o bezplatný vstup na pláž, parkování, vstupy do zábavních vodních parků, pokud jsou propojené s hotelem. Dále to může být půjčení sportovního vybavení zdarma, bezplatné občerstvení z minibaru, případně wifi na pokoji zdarma.

"Ceny v Itálii jdou opravdu dolů, někde evidujeme pokles dokonce o 20 až 30 procent," sdělila ČTK mluvčí Invie Andrea Řezníčková. Za poslední měsíc podle ní prodej pobytů v Itálii, která byla koronavirem silně zasažena, roste v řádech desítek. Nejčastěji si lidé vybírají dovolenou v Kalábrii. "Odhadujeme, že postupem času bude zájezdy do Itálie nakupovat více klientů. Momentálně na plné čáře vítězí Řecko," dodala Řezníčková.

Ceny zájezdů do Itálie jsou letos podle mluvčího CK Nev-Dama Jana Bezděka o deset až 15 procent výhodnější proti minulým sezonám. "Itálie zůstává pro řadu klientů srdeční záležitostí a proto tam i letos na dovolenou zamíří. Často jde o klienty, kteří do Itálie jezdí dlouhodobě," uvedl Bezděk.

V Itálii platí povinné rozestupy mezi slunečníky, pravidelně jsou dezinfikována lehátka a dětská hřiště. Dezinfekce je pro veřejnost u vstupů do restaurací, obchodů, hotelů, na plážích a hřištích. Jídlo či ložní prádlo je hostům předkládáno zabalené. Nošení roušek je podle AČCKA povinné ve společných uzavřených prostorech. Podle lékařky Jany Ježkové, která řídí služby zdravotní asistence v zahraničí u Europ Assistance, bude nutné sledovat, jak se pravidla v destinacích vyvíjejí. Vzhledem k tomu, že vlády přistupují k rozvolňování a zpřísňování obvykle ve vlnách, může podle ní hrát roli i přesný termín dovolené.

Itálie patří u Čechů k nejoblíbenějším letním destinacím. Podle Českého statistického úřadu tam loni delší pobyt strávilo 605.000 českých turistů. Itálie byla na původní mapě ministerstva zdravotnictví zařazena jako země se středním rizikem nákazy, nyní už je mezi nízkorizikovými státy a cestovat tam i zpět je možné od pondělí bez omezení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 15:00 2°C

Celá předpověď