Italové i evropští politici se státním pohřbem rozloučili s šéfem EP Sassolim

foto Rakev s ostatky Davida Sassoliho před v kostelem na náměstí Republiky v Římě, kde se 14. ledna 2022 konal státní pohřeb zesnulého předsedy Evropského parlamentu.

Řím - Řada evropských politiků, včetně předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové či předsedy Evropské rady Charlese Michela, se dnes naposledy rozloučila s předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim, který zemřel v úterý ve věku 65 let. Státní pohřeb se konal v centru Říma v kostele na náměstí Republiky a vysílala ho živě veřejnoprávní televize RAI, která zpravodajství doprovodila titulkem Ciao David.

Sassoliho rakev halila vlajka Evropské unie, pro niž více než deset let pracoval jako člen Evropského parlamentu, jehož byl posledního dva a půl roku předsedou. Do baziliky Panny Marie, andělů a mučedníků rakev přinesli po červeném koberci za doprovodu čestné stráže. Z kostela ji po obřadu opět vynesli s čestnou stráží a přítomní uvnitř i před kostelem se s italským politikem a bývalým novinářem rozloučili dlouhým potleskem.

Kondolenční kniha umístěná v sídle v Evropském parlamentu po úmrtí předsedy EP Davida Sassoliho, 11. ledn 2022. Církevního obřadu se účastnilo v kostele asi 300 lidí, včetně vysokých představitelů EU a Itálie. Byl mezi nimi italský prezident Sergio Mattarella a premiér Mario Draghi se členy své vlády a řada dalších politiků. Ze zahraničí dorazili mimo jiné španělský premiér Pedro Sánchez či francouzský premiér Jean Castex.

Sassoli, který byl předsedou Evropského parlamentu od července 2019, zemřel na klinice v italském Avianu v souvislosti s komplikacemi způsobenými vážnou poruchou imunity. Na tamní kliniku dlouhodobě docházel od doby, co mu před několika lety diagnostikovali nádorové onemocnění.

Rodák z Florencie Sassoli vystudoval politologii a kariéru začínal jako novinář v místních médiích. Od roku 1992 pracoval v televizi RAI, v níž se stal populárním moderátorem hlavních zpráv. Do politiky vstoupil v roce 2009, kdy byl jako člen středolevicové Demokratické strany (PD) poprvé zvolen do Evropského parlamentu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď