Itálie vrátila Francii graffiti od Banksyho ukradené z Bataclanu

foto Itálie dnes oficiálně vrátila Francii graffiti připisované britskému streetartovému umělci Banksymu, které loni zloději ukradli z pařížského klubu Bataclan a které se minulý měsíc našlo ve střední Itálii. Po slavnostním ceremoniálu na ambasádě v Římě u příležitosti francouzského státního svátku se má dílo namalované jako pieta obětem teroristického útoku v Bataclanu vrátit do země původu.

Řím - Itálie dnes oficiálně vrátila Francii graffiti připisované britskému streetartovému umělci Banksymu, které loni zloději ukradli z pařížského klubu Bataclan a které se minulý měsíc našlo ve střední Itálii. Po slavnostním ceremoniálu na ambasádě v Římě u příležitosti francouzského státního svátku se má dílo namalované jako pieta obětem teroristického útoku v Bataclanu vrátit do země původu. Kdy přesně to bude, italská média neuvádí.

Graffiti na dveřích nouzového východu klubu Bataclan, kde teroristé v listopadu 2015 zavraždili 90 lidí, zobrazuje truchlící zahalenou ženu a pochází z roku 2018. Z klubu malba zmizela loni v lednu, kdy ji zloději v kapucích ukradli i s dveřmi. Nalézt se dílo podařilo až letos v červnu díky spolupráci francouzských a italských úřadů na půdě venkovského domu u městečka Tortoreto u pobřeží Jaderského moře.

Itálie dnes oficiálně vrátila Francii graffiti připisované britskému streetartovému umělci Banksymu, které loni zloději ukradli z pařížského klubu Bataclan a které se minulý měsíc našlo ve střední Itálii. Po slavnostním ceremoniálu na ambasádě v Římě u příležitosti francouzského státního svátku se má dílo namalované jako pieta obětem teroristického útoku v Bataclanu vrátit do země původu.

Okolnosti krádeže nejsou zatím zcela jasné. Policie koncem června zatkla šest podezřelých ve Francii, dva lidé jsou v této souvislosti vyšetřováni i v Itálii, uvedla dnes agentura DPA. Podle ní je mezi vyšetřovanými i majitel domu, kde se ukradená malba našla.

Podle nepotvrzených informací italské tiskové agentury AGI by dílo mohlo nalézt nové místo v sídle UNESCO v Paříži.

Populární Brit Banksy patří ve světě výtvarného umění ke stále více ceněným autorům, jeho identitu ale veřejnost nezná. Ví se o něm pouze to, že pochází z Bristolu a od konce 90. let minulého století žije v Londýně.

Jméno si udělal svými často sociálně kritickými i kontroverzními díly, která se kromě Británie objevila například i na zdech ve Spojených státech nebo v palestinském Pásmu Gazy. Jeho olejomalba znázorňující šimpanze zasedající v parlamentu se loni v aukční síni Sotheby's prodala za téměř deset milionů liber (téměř 300 milionů Kč).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď