V Itálii se koronavirem nakazilo přes 130 lidí, Korea zvýšila pohotovost

foto Světelný panel vyzýval 23. února 2020 v severoitalském městě Casalpusterlengo obyvatele, aby kvůli šířící se nákaze novým typem koronaviru zůstávali doma.

Řím/Soul/Peking - Počet lidí nakažených novým typem koronaviru v Itálii překročil 130, nemocní jsou v pěti regionech na severu země. Pro více než 50.000 obyvatel 11 obcí a měst, kde se infekce objevila, platí úplná karanténa. Italské úřady zrušily tři utkání nejvyšší fotbalové soutěže, předčasně skončí tradiční karneval v Benátkách. Jižní Korea zvyšuje kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem zdravotní pohotovost na nejvyšší stupeň, oznámil prezident Mun Če-in. V zemi je přes 600 nakažených a Soul ohlásil šesté úmrtí. V pevninské Číně během soboty na nákazu koronavirem zemřelo dalších 97 lidí, počet obětí tak vzrostl na 2442 lidí. V pátek jich přibylo 109. Izrael krátce zvažoval kvůli koronaviru uzavření hranic pro cizince.

Italská vláda zakázala rezidentům opustit 11 obcí a měst, kde se infekce objevila. Zvenčí se do nich kvůli uzavřeným přístupovým cestám nikdo nedostane. Kvůli nárůstu počtu nemocných budou v lidnatých regionech Lombardie, Piemont a Benátsko na týden uzavřené všechny školy.

Jen v Lombardii je nyní podle guvernéra tohoto regionu Attilia Fontany 89 potvrzených případů nemoci COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Nakažení už jsou i ve více než milionovém Miláně, nejvíce případů ale stále připadá na město Codogno, odkud se zřejmě infekce rozšířila.

Fontana po domluvě s ministrem zdravotnictví Robertem Speranzou nařídil uzavření všech škol od mateřských školek až po univerzity; až do odvolání se nemají konat ani žádné větší kulturní, sportovní či zábavné akce, a to ani v soukromí. Hrát tak nebude například ani slavná milánská opera La Scala. Lombardie patří k nejbohatším italským regionům a opatření se dotknou deseti milionů jejích obyvatel.

Téměř shodné kroky podnikl i guvernér sousedního pětimilionového Benátska Luca Zaia. Kromě uzavření škol a muzeí nařídil i ukončení slavného benátského karnevalu. Ten sice začal už 8. února, jeho vyvrcholení ale mělo přijít v úterý. V Benátsku zatím úřady registrují 24 nakažených. Alarmující ale podle nich je, že tři nemocní se už objevili i v Benátkách, ačkoli ještě v sobotu byly všechny potvrzené případy z obce Vo Euganeo nedaleko Padovy, odkud pocházela první italská oběť koronaviru.

Preventivní uzavření univerzit nařídil i sousední region Furlansko-Julské Benátky, kde zatím není ani jeden nemocný.

Testy dnes prokázaly nákazu koronavirem rovněž u šesti pacientů v Turíně v regionu Piemont, uvedl list La Stampa. Taktéž tento pětimilionový region proto nechá na týden zavřít brány všech škol.

V Itálii kvůli koronaviru zemřeli tři lidé. První dvě oběti byly 78letý muž a 76letá žena. V neděli k nim podle lombardijského radního Giulia Gallery přibyla další postarší žena, která trpěla rovněž rakovinou, z města Crema, ležícího východně od Milána.

Podle šéfa civilní obrany Angela Borrelliho je z celkem 132 nakažených 26 pacientů ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče. Zdravotníci provedli přes 3000 dalších testů, na jejichž výsledky se nyní čeká.

Jižní Korea ohlásila nových 46 nakažených, takže počet nemocných stoupl na 602. Přítomnost viru se testuje u dalších více než 6000 lidí. Dnes Soul ohlásil šestou oběť nemoci COVID-19, již koronavirus způsobuje. Většina úmrtí je hlášena z nemocnice v provincii Kjongsang pukdo, jejímž střediskem je město Tegu.

Agentura Jonhap napsala, že Jižní Korea má tradičně přísná karanténní opatření. Naposledy vyhlásila nejvyšší stupeň zdravotní pohotovosti před 11 lety kvůli chřipce H1N1.

Více než polovina nových případů Jižní Koreji má podle úřadů spojitost s jedním kostelem v nejhůře zasaženém dvouapůlmilionovém městě Tegu. Jednou z obětí je 61letá členka této farnosti, která se účastnila bohoslužeb a minulý týden byla na nový koronavirus pozitivně testována.

Církve již dříve nařídily věřícím, aby nenavštěvovali svatostánky a zakázána byla některá hromadná shromáždění. V pátek zůstaly uzavřeny školy a vláda prohlásila Tegu a část jeho okolí zvláštní střeženou zónou. Městské centrum je podle agentury AP téměř liduprázdné, mnoho podniků raději zůstalo zavřených.

V pevninské Číně bylo v sobotu na přítomnost koronaviru pozitivně testováno 648 lidí, což je výrazný nárůst v porovnání s 397 během pátku. Celkově se novým koronavirem nakazilo už 76.936 osob. Informovala o tom dnes s odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Zvýšení počtu nakažených zaznamenala i Jižní Korea, která má po Číně nejvíce infikovaných.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, nahlásila za sobotu nárůst počtu nových případů, avšak mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných stoupl o 630 z pátečních 366. Počet mrtvých zde činil v sobotu 96, zatímco ve pátek to bylo 106. Celkem v provincii Chu-pej zemřelo již 2346 lidí a celkový počet nakažených tam byl k sobotě 64.084.

Údaje svědčí podle čínských úřadů o tom, že se nákazu daří udržet v hranicích provincie Chu-pej. Ze sobotních 648 nových případů jich pouze 18 bylo zjištěno mimo tuto správní oblast, což je nejméně od chvíle, kdy začala být data před měsícem zveřejňována.

Prezident Si Ťin-pching prohlásil, že přijatá opatření jsou účinná, ale boj proti koronaviru je stále v kritickém stadiu. "Situace zůstává vážná a složitá," citovala prezidenta státní televize. Připustil, že nákaza bude mít značný dopad na hospodářství i společnost. Vláda podle jeho slov znásobí opatření, která pomohou dosáhnout ekonomických i společenských cílů pro letošní rok. Peking chce zachovat obezřetnou monetární politiku a zavést postupné snižování daní, aby pomohl malým firmám vypořádat se s potížemi.

V Japonsku zemřel třetí pacient nakažený koronavirem z výletní lodi Diamond Princess. Japonsko registruje 770 nakažených, z nichž většina je z této lodě, jež je od 3. února v karanténě v přístavu Jokohama. O novém údaji nakažených informovala japonská stanice NHK. Ministr zdravotnictví Kacunobu Kató se omluvil za postup úřadů při propouštění cestujících považovaných za zdravé. Ve středu se z lodi společně s ostatními zdravými lidmi dostala šedesátiletá cestující, která tam strávila 14 dní v karanténě. Po návratu však měla pozitivní testy v prefektuře Točigi.

Írán oznámil osmou oběť nového koronaviru. Je to nejvíc mrtvých mimo Čínu, napsala agentura Reuters. Nakažených je v Íránu podle zprávy ministerstva zdravotnictví nově 15, takže celkově země registruje 43 infikovaných. Své hranice s Íránem kvůli prevenci dočasně uzavřely Turecko, Afghánistán a Pákistán. Jordánsko se ze stejného důvodu rozhodlo nevpouštět na své území cizince cestující z Číny, Íránu a Jižní Koreje.

Izrael kvůli pokračující epidemii nemoci COVID-19 krátce zvažoval možnost uzavření hranic pro všechny cizince. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví, které od toho později ustoupilo. Izrael zatím do země nevpouští jen lidi, kteří nedávno navštívili Čínu a v Izraeli trvale nežijí. Informoval o tom list The Times of Israel. V sobotu navíc úřady zakázaly všem cizincům na palubě letadla z jihokorejského Soulu vystoupit na izraelském území a Jižní Korea proti tomu ostře protestovala.

"Je pravděpodobné, že brzo budou uzavřeny hranice pro všechny, kdo nejsou občany Izraele," uvedlo původně izraelské ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách. Později ministerstvo vyzvalo všechny, kdo se vracejí z Itálie, Tchaj-wanu a Austrálie, aby nechali zkontrolovat svůj zdravotní stav na přítomnost viru. V Itálii registrují 79 nakažených, na Tchaj-wanu 26 a o čtyři méně v Austrálii.

V karanténě je nyní 200 Izraelců, kteří mohli přijít do kontaktu s jihokorejskými turisty, z nichž někteří byli později pozitivně testováni na koronavirus.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď