EP zvolil předsedou Sassoliho, Česko má poprvé dva místopředsedy

foto Česká europoslankyně Dita Charanzová z ANO (na archivním snímku z 26. května 2019) je mezi 11 novými místopředsedy Evropského parlamentu.

Štrasburk - Evropský parlament svým předsedou zvolil italského socialistického poslance Davida-Mariu Sassoliho. Na druhém místě volby předsedy skončil český konzervativec Jan Zahradil (ODS). Mezi 14 nově zvolenými místopředsedy jsou poprvé v historii dva čeští zástupci: členka liberální frakce Dita Charanzová (ANO) a poslanec ze skupiny zelených Marcel Kolaja (Piráti).

Fotogalerie

Do europarlamentu navíc přijela kandidátka na předsedkyni Evropské komise Ursula von der Leyenová, kterou v úterý navrhl summit EU a která potřebuje získat podporu většiny europoslanců. Německá ministryně obrany, jejíž nominace je považována za překvapující, europoslancům ve Štrasburku slíbila, že bude naslouchat jejich názorům a komise pod jejím vedením bude založena na intenzivní spolupráci s EP a Evropskou radou.

Nový předseda Evropského parlamentu David-Maria Sassoli. Sassoli se stal předsedou až ve druhém kole hlasování. V prvním kole mu zvolení těsně uniklo, v tom dalším ho ale v tajné volbě podpořilo 345 ze 667 hlasujících europoslanců. Druhý Zahradil získal 160 hlasů a třetí skončila německá spolupředsedkyně europarlamentní skupiny zelených Ska Kellerová se 119 hlasy.

Třiašedesátiletý politik italské Demokratické strany ve svém úvodním projevu prohlásil, že EU musí brát ohled na rozdílnost svých jednotlivých regionů. "Nejsme lepší či horší, jsme jen jiní. A měli bychom být na svou rozdílnost hrdí," řekl Sassoli. Za své priority pro 2,5 roku trvající volební období označil mimo jiné boj za svobodu, solidaritu či vládu práva. EU podle něho musí být připravena čelit klimatickým změnám a migraci a zároveň lépe než dosud pochopit potřeby obyvatel Evropy.

Český europoslanec Jan Zahradil na jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku 3. července 2019. Zahradil označil výsledek hlasování, ve kterém skončil druhý, za úspěch vzhledem k tomu, že jeho konzervativní skupina ECR má v parlamentu jen 62 poslanců. "Podpořili mě spíše ti, kterým sedí méně federalistický pohled na evropskou integraci, a také ti, kteří nebyli součástí úterní dohody mezi lidovci, socialisty a liberály," dodal Zahradil s tím, že patrně získal i hlasy některých lidovců.

Zahradilovi pogratuloval mimo jiné předseda ODS Petr Fiala. "Škoda, že europoslanci vybrali za předsedu EP socialistu Sassoliho místo Jana Zahradila. Přesto jsem hrdý, že lídr naší kandidátky do eurovoleb skončil nakonec v souboji o takto prestižní post v obrovské konkurenci druhý," napsal na twitteru Fiala.

Gratulaci Zahradilovi adresoval i šéf ČSSD Jan Hamáček, zároveň poznamenal, že jako socialista má ze zvolení Sassoliho samozřejmě radost. Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného má Sassoli jako bývalý místopředseda europarlamentu dostatek zkušeností.

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja (na archivním snímku z 26. května 2019). Mezi 14 zvolenými místopředsedy jsou dva čeští zástupci. Charanzová uspěla již v prvním kole, Kolaja až ve druhém. Liberální europoslankyně, která začíná v EP druhé funkční období, považuje své zvolení za ocenění dosavadní práce a hodlá v nové funkci přibližovat parlament lidem. Kolaja, který je v parlamentu nováčkem, zase chce jako místopředseda prosazovat témata transparentosti a digitalizace.

ČR měla zástupce v místopředsednické funkci již čtyřikrát, nikdy však dva najednou.

Vůbec nejúspěšnější kandidátkou se při dnešní volbě místopředsedů stala dlouholetá irská europoslankyně Mairead McGuinnessová. Členku nejsilnější lidovecké frakce podpořilo 618 ze 702 hlasujících poslanců. Mezi dalšími zvolenými místopředsedy jsou portugalský socialista Pedro Silva Pereira, německý europarlamentní veterán Rainer Wieland či bývalá polská premiérka Ewa Kopaczová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 28. května 2020

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď