ISW: Putinovi hrozí ztráta podpory separatistických veteránů z Donbasu

foto Ilustrační foto - Separatisté podporovaní Ruskem v ukrajinském Petrivske.

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin by kvůli neschopnosti ruských sil vytlačit ukrajinské síly dál od Doněcka na ukrajinském Donbasu mohl přijít o podporu bývalých lídrů tamních separatistických republik. Ve své nejnovější zprávě o vývoji bojů na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

Putina například v posledních dnech otevřeně kritizoval bývalý ministr obrany samozvané Doněcké lidové republiky Igor Girkin, který byl klíčovou postavou na začátku války na Ukrajině v roce 2014. Tento bývalý velitel separatistů poukázal na to, že se ruské armádě nedaří zatlačit ukrajinské síly dostatečně daleko od Ruskem obsazeného Doněcka, který je tak stále v dosahu ukrajinského dělostřelectva. Girkin podotkl, že právě ochrana civilistů v Doněcku má být přitom jedním z cílů "speciální vojenské operace", jak podporovatelé ruské invaze na Ukrajinu říkají útokům na napadenou zemi. Girkin se konkrétně vyjadřoval k Putinovu prohlášení z pátku, v němž ruský prezident označil stav "speciální vojenské operace" za stabilní.

O Putinovi se kriticky vyjádřil také například bývalý ministr bezpečnosti Doněcké lidové republiky Alexandr Chodakovskij. Ten poukázal na korupční schémata, která podle něj narušují obnovu Ruskem okupovaného Mariupolu. Přístavní město na jihovýchodě Ukrajiny zdecimovalo na jaře ruské bombardování.

Na Donbasu se aktuálně nejtvrdší boje odehrávají u Bachmutu a Avdijivky. Rusové se tam snaží o ofenzivu, ukrajinským silám se ale zatím daří držet obrannou linii, okomentovala situaci ukrajinská agentura Unian. Rusko kromě toho pravidelně viní ukrajinské síly z ostřelování Doněcka. Ten je od roku 2014 v rukou proruských separatistů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď