ISW: Mobilizace má zatím větší dopad uvnitř Ruska než na Ukrajině

foto Výcvik ruských rekrutů na střelnici u Rostova na Donu na jihu Ruska, 4. října 2022.

Kyjev - Částečná mobilizace, kterou před dvěma týdny v Rusku vyhlásil prezident Vladimir Putin, má prozatím větší dopady uvnitř Ruska než na bojišti na Ukrajině. Ve své pravidelné zprávě o vývoji konfliktu na Ukrajině to uvádějí analytici z amerického Institutu pro výzkum války (ISW). Ukrajinské zdroje podle ISW mají pravdu v tom, že částečná mobilizace pro Ukrajinu v krátkodobé perspektivě neznamená ohrožení, protože ukrajinská protiofenziva pokračuje rychleji, než může mít mobilizace efekt.

Ukrajinské síly si v úterý připsaly významné úspěchy v Chersonské oblasti a zároveň pokračovaly v postupu v Charkovské a Luhanské oblasti. Podle ukrajinských vojenských činitelů se osvědčilo odřezávat ruské jednotky od zázemí, čímž přicházejí o šanci doplnit munici, obranné prostředky nebo i vojáky na pozicích na frontě.

Kontroverze provázející ruskou špatně prováděnou mobilizaci ve spojení s citelnými ruskými neúspěchy v Charkovské oblasti a kolem strategického města Lyman zesílily boj mezi proputinovskými ruskými nacionalistickými frakcemi, uvádí ISW. Informace, které se pak dostávají k Putinovu skalnímu voličstvu, jsou nejednotné.

Ruské částečné mobilizaci se ve své svodce věnuje rovněž ukrajinský generální štáb, který tvrdí, že Moskva má problémy se zásobováním. "Z výcvikového střediska Molkino v (ruském) Krasnodarském kraji byl mobilizovaný personál poslán zpět do Primorsko-Achtarsku kvůli neschopnosti ubytovat, ošatit a zajistit jídlo pro tuto kategorii vojáků," tvrdí ukrajinské vojenské velení. Rusko se podle něj rovněž snaží kompenzovat lidské ztráty odvody místních obyvatel z okupovaných ukrajinských území.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v úterý uvedl, že řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200.000 lidí. Mobilizaci ovšem provázejí zprávy o chaosu, zmatcích a přehmatech úřadů. Některá ruská média také informovala, že po vyhlášení mobilizace odcestoval ze země mnohem větší počet Rusů, než kolik se jich nechalo povolat do armády.

Ruská armáda v úterý podnikla dělostřelecké, letecké a raketové útoky západně od města Huljapole v Záporožské oblasti, dále pak v Dněpropetrovské a Mykolajivské oblasti. Její jednotky pokračovaly v pozemních útocích v Doněcké oblasti.

Ve městě Bila Cerkva v Kyjevské oblasti v noci na dnešek útočily sebevražedné bezpilotní letouny, informovala agentura Unian s odvoláním na šéfa tohoto regionu Oleksije Kulebu. Hořet začaly blíže neupřesněné objekty infrastruktury. Jeden člověk utrpěl zranění.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď