IS pohrozil útoky v USA kvůli Trumpovu uznání Jeruzaléma

foto Islámský stát - vlajka, ilustrační foto

Jeruzalém - Teroristická organizace Islámský stát (IS) pohrozila útoky na americkém území kvůli prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten minulý týden uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. O výhrůžce IS informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na sociální sítě.

"Budeme provádět více operací ve vaší zemi a usmažíme vás v plamenech válek, které jste začali v Iráku, Jemenu, Libyi, Sýrii a Afghánistánu. Jen počkejte," uvedl IS v prohlášení na jedné ze svých stránek. Amerického prezidenta Trumpa označil IS za "psa" a pohrozil sebevražednými atentáty ve Spojených státech. Jako důvod uvedl Trumpovo prohlášení o Jeruzalémě.

Jeruzalém je nejžhavějším bodem izraelsko-palestinské konfliktu, jelikož ho obě strany chtějí za své hlavní město. Proto Trump svým prohlášením vystupňoval napětí v oblasti a popudil muslimský svět. Za ohrožení bezpečnosti v regionu ho kritizovala i řada západních zemí a rovněž Evropská unie. Palestinské hnutí Hamás vyhlásilo kvůli tomu už minulý týden další intifádu - povstání proti Izraeli.

Organizace Islámský stát v posledních měsících ztratila značná území, která v Iráku a Sýrii dobyla před zhruba třemi lety. V souvislosti se ztrátou území se bezpečnostní experti obávají nové fáze boje tohoto teroristického uskupení, které tak zřejmě zintenzivní sebevražedné atentáty v různých zemích světa.

Minulý týden irácký premiér Hajdar Abádí ohlásil definitivní porážku IS v Iráku. V Sýrii oznámila před pár dny ruská armáda jako spojenec syrských vládních jednotek, že tam splnila svůj úkol - porazit IS v Sýrii. Podle mluvčího mezinárodní koalice vedené Spojenými státy ale v Iráku a Sýrii stále zůstává na 3000 bojovníků IS, kteří stále představují hrozbu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 13:00 18°C

Celá předpověď