Íránský režisér Ramezani se představí v Uherském Hradišti

UHERSKÉ HRADIŠTĚ 29. července (ČN - Jana Sobotková) - Svůj nejnovější snímek Kočár představí v Uherském Hradišti íránský režisér Gholam Reza Ramezani. Vítězný snímek letošního zlínského filmového festivalu bude uveden v uherskohradišťském Klubu kultury jako součást programu 26. ročníku Letní filmové školy.

"Pokud film obsahuje pozitivní poselství, je přijímán všude stejně, ať už v Íránu nebo ve střední Evropě. Působení na diváky je univerzální," řekl po svém příjezdu do Hradiště představitel íránské kinematografie Ramezani, jehož film Kočár pojednávající o vývoji vztahu rodiče a dítěte se u nás setkal s mimořádně kladným ohlasem.

Snímek Kočár je druhým Ramezaniho hraným filmem, v obou přitom zpracovává téma vztahu otce a syna. "Zastávám názor, že právě děti jsou základem společnosti - hodnota rodiny spočívá v dětech, rodina se v Íránu posuzuje podle toho, jak vychovává svoje děti," objasnil íránský režisér, proč pro své filmy volí právě toto téma.

Jak Ramezani prozradil, momentálně pracuje na dvou scénářích a oba snímky se opět budou týkat dětí. První scénář už je téměř dokončený a film se bude točit na jaře, natáčení druhého filmu se plánuje na podzim příštího roku.

V Ramezaniho filmech se velmi málo objevují ženy. Absence žen v jeho filmech je podle Ramezaniho slov podmíněna tím, že příběhy jsou částečně autobiografické. "V Íránu jsou chlapci a dívky vychováváni zvlášť, takže jsem měl kamarády, ne kamarádky. To se promítlo i do podoby filmů," řekl režisér.

Film jako médium vidí Ramezani jako univerzální prostředek vyjadřování; má podle něj silnou schopnost působit, a to jak pozitivně, tak negativně. "Je tam všechno," říká Ramezani o filmu. "Film je a vždycky bude mocný a bude lidi vést. Záleží na tom, kam," doplnil režisér.

xte

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 21. února 2019

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď