Íránský prezident slíbil prošetřit úmrtí ženy, které vyvolalo masové protesty

foto Ilustrační foto - Prezident Íránu Ebráhím Raísí

New York - Íránský prezident Ebráhím Raísí slíbil důkladné prošetření úmrtí mladé ženy ve vazbě mravnostní policie, které v zemi podnítilo největší protesty za několik let. Od minulého týdne při nich podle nevládní organizace zahynulo přes 30 lidí. Demonstrace jsou podle prezidenta přípustné, nikoliv však vandalismus, informovala dnes agentura AP.

Kvůli porušení nařízení o nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden zatkla 22letou Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích se však stala obětí policejní brutality. Protesty, které si podle íránské organizace lidských práv IHR vyžádaly nejméně 31 mrtvých, se konají od soboty ve více než 20 městech včetně Teheránu. Ženy během nich pálí hidžáby.

Raísí ve čtvrtek během své cesty na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku řekl, že úřady pro vyšetření případu dělají, co je třeba. "Určitě se to musí vyšetřit," uvedl s tím, že kontaktoval rodinu zemřelé a ujistil ji, že vyšetřování tohoto incidentu bude "vytrvale pokračovat". Amíníové otec dříve oficiální verzi zpochybnil a řekl, že mu lékaři nedovolili podívat se na dceřino tělo.

Íránský prezident, který ve středu oficiálně vystoupil na Valném shromáždění, také řekl, že lidem se dějí špatné věci z rukou úřadů všude na světě. Stěžoval si na údajný dvojí metr, který Západ uplatňuje ohledně lidských práv. "A co smrt Američanů z rukou amerických orgánů činných v trestním řízení?" řekl se Raísí.

Současné demonstrace označil konzervativní prezident za "normální a akceptovatelné". Podle něj jsou důkazem, že se v jeho zemi "odehrává diskuse". Je však důležité "rozlišovat mezi demonstracemi a vandalismem", podotkl.

Íránští představitelé popírají podíl policie na smrti demonstrujících. Amnesty International však hovoří o "brutálním potlačení" protestů, přičemž se používají "broky, slzný plyn, vodní děla a pendreky". Na dnešek jsou svolány manifestace provládních kruhů.

Na provládních manifestacích v Íránu lidé žádali popravy za urážku koránu

Miliony Íránců přišly podle íránské provládní televize PressTV na dnešní manifestace svolané k odsouzení protestů z minulých dní a žádaly popravy těch, kdo uráží korán. Po smrti mladé Íránky v policejní vazbě minulý týden vypukly v zemi protesty. Přerostly v násilí, které si vyžádalo podle oficiálních íránských informací přes 20 obětí, ale podle nevládních zdrojů už více než 50.

Manifestace svolané konzervativními kruhy začaly dnes po poledních modlitbách v několika městech. Ženy na nich byly oblečené do černých čádorů a muži přišli oblečení ve stylu dobrovolných provládních oddílů basídžů, uvedla agentura AP. Účastníci provolávali smrt Americe a Izraeli. "Američtí žoldáci jsou ve válce s vírou," volali. Teheránská univerzita kvůli neklidu v ulicích oznámila, že se příští týden bude učit na dálku.

PressTV uvedla, že na dnešní manifestaci lidé odsoudili "rušivé chování několika oklamaných jedinců, kteří urazili posvátnost koránu a proroka Mohameda, zapálili mnoho mešit a svatou vlajku Íránské islámské republiky, urazili hidžáb, ničili veřejný majetek a ohrozili bezpečnost lidí". Agentura Reuters uvádí, že účastníci žádali popravu lidí urážejících korán.

Armáda už ráno oznámila, že se "postaví nepřátelům", aby zajistila bezpečnost a mír v zemi. "Tyto zoufalé akce jsou součástí ďábelské strategie nepřátel s cílem oslabit íránský režim," uvádí se v armádním prohlášení.

Provládní demonstrace v Íránu ukazují sílu islámské republiky, prohlásil dnes prezident Ebráhím Raísí. "Přítomnost lidí (na dnešních pochodech), to je síla a čest islámské republiky," řekl v přímém televizním přenosu po návratu z New Yorku, kde se zúčastnil Valného shromáždění OSN.

Protesty trvají od víkendu a vyvolala je smrt Mahsy Amíníové. Zemřela v policejní vazbě za stále nejasných okolností - podle policie na infarkt, avšak rodina tvrdí, že byla žena zdravá. Tři dny předtím ji v Teheránu zadržela mravnostní policie za nedodržení pravidel o nošení hidžábu. Na demonstracích, které se konaly v desítkách měst, ženy pálily své hidžáby, lidé ale také zapalovali auta a útočili na policejní stanice.

PressTV uvedla, že ačkoli byly okolnosti Amíníové smrti vyjasněny, demonstranti útočili na policisty a ničili policejní auta. Podle ministerstva zdravotnictví bylo zničeno 60 sanitních vozů.

Podle státní televize demonstrace nepřežilo 26 lidí, PressTV uvádí, že je mezi nimi pět příslušníků bezpečnostních sil. Podle nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) se sídlem v Oslu ale od začátku protestů, které se konaly v asi 80 městech, zemřelo nejméně 50 lidí.

Ministerstvo vnitra vydalo ve čtvrtek večer prohlášení, v němž varovalo občany před účastí na dalších protestech, které jsou podle něj nelegální. Účast může skončit soudním stíháním. Ministr vnitra Esmáíl Chatíb řekl, že "sny nepřátel se nesplní".

Tajné služby "varují vnitřní a zahraniční buřiče, že jejich sny odporující náboženským hodnotám a velkým úspěchům islámské revoluce se nikdy nesplní," řekl ministr.

Účty na twitteru napojené na hackery z hnutí Anonymous vyjádřily podporu protestům a uvedly, že napadly stovku íránských internetových stránek, včetně několika patřících vládě. V posledních dnech byly narušeny webové stránky centrální banky, nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího a několika na stát napojených tiskových agentur.

Íránští duchovní vládci se obávají obnovení protestů, které vypukly v roce 2019 kvůli zvýšení cen benzínu a byly nejkrvavější v historii islámské republiky. Podle agentury Reuters bylo při nich bylo zabito 1500 lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 26. září 2022

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď