Írán zřejmě předal Rusku první bezpilotní letouny, tvrdí americký institut

foto Ilustrační foto - Ruské stíhačky SU-25 na Ukrajině 2. července 2022.

Moskva/Washington - Írán podle dosud nepotvrzených zpráv předal Moskvě první bezpilotní letouny, uvedl americký institut pro studium války (ISW). O možné předávce bojových dronů z Íránu do Ruska v červenci informovala americká administrativa. Spolu s bezpilotními letouny byli podle ISW vysláni do Ruska piloti, kteří se budou školit na ruské stíhačky Su-35.

Institut uvádí, že zprávu z otevřených zdrojů odkazující se na íránské zdroje nebyl schopen ověřit. Je však podle něj v souladu s jeho vlastním hodnocením, že Teherán a Moskva usilují o užší spolupráci v oblasti letectví, která by oběma zemím pomohla obejít sankce a podpořila ruské válečné úsilí na Ukrajině.

Podle ISW krok rovněž naznačuje, že Írán výměnou za drony získá víceúčelové bojové letouny Su-35. Jde o možnou součást dohody, kterou představitelé obou stran podepsali minulý týden. Dohoda předpokládá, že Írán zvýší počet civilních letů do Ruska a navíc bude opravovat ruská letadla.

Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan v polovině července uvedl, že Írán se chystá Rusku dodat několik stovek bezpilotních letounů, z nichž některé budou schopny nést zbraně. Rusko by podle něj tyto drony mohlo použít při své pokračující invazi na Ukrajinu.

Minulý měsíc přijel jednat do Teheránu ruský prezident Vladimir Putin. Rusko a Írán spojuje protizápadní, především protiamerické naladění. Obě země navíc čelí západním sankcím.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď