Írán tvrdí, že zadržel 17 špionů CIA, Trump informaci popřel

foto Íránská vlajka, Írán - ilustrační foto

Teherán/Dubaj/Washington - Írán tvrdí, že zadržel 17 špionů, kteří podle něj pracovali pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). S odvoláním na íránská média o tom informovala agentura Reuters. Íránská polooficiální tisková agentura Fars s odkazem na představitele místního ministerstva pro zpravodajské služby uvedla, že někteří ze zatčených byli odsouzeni k trestu smrti. Americký prezident Donald Trump označil zprávu za "totálně falešnou" a řekl, že k jednání s Íránem má čím dál menší chuť.

Írán koncem června popravil bývalého zaměstnance letecké společnosti podřízené ministerstvu obrany, který byl obviněn ze špionáže pro CIA. V jeho bytě se podle íránských médií našly kompromitující dokumenty a špionážní vybavení. Zda současné zatýkání s červnovým případem souvisí, ale podle Reuters není jasné.

"Zpráva o zatčení špionů CIA v Íránu je totálně falešná. Žádná pravda. Jen další lži a propaganda (jako po sestřelení jejich dronu) ze strany náboženského režimu, který upadá a neví, co dělat," komentoval informace z Íránu na twitteru Trump. Dodal, že íránská ekonomika "je mrtvá a bude ještě hůř".

Později během přijetí pákistánského premiéra Imrana Chána v Bílém domě prezident prohlásil, že má stále menší chuť uzavřít s Íránem dohodu. Situace se podle Trumpa může "vyvíjet kterýmkoli směrem".

Podle íránských úřadů bylo 17 osob zadrženo na konci íránského kalendářního roku, který skončil v březnu. Úřady rovněž zveřejnily snímky údajných agentů CIA, kteří byli se zatčenými ve spojení. Zatčení podle Teheránu pracovali v soukromém sektoru a měli přístup k citlivým informacím z ekonomiky, jaderné energetiky, infrastruktury, armády a kybernetické bezpečnosti.

Írán a Spojené státy přerušily diplomatické styky krátce po revoluci z roku 1979, když íránští militantní studenti zaútočili na americkou ambasádu v Teheránu a na 444 dní zadrželi jako rukojmí 52 Američanů. Vztahy mezi oběma zeměmi se vyostřily loni, když Spojené státy odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a znovu proti islámské republice zavedly sankce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 15. července 2020

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď