Rushdie si se svými stoupenci může za napadení sám, uvedl Teherán

foto Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie na snímku z 15. listopaddu 2017.

Teherán - Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie si spolu se svými podporovateli může za své napadení sám, uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání. Zároveň odmítl, že je Írán do útoku na literáta jakkoli zapojen. Jde o první oficiální reakci Íránu na páteční útok, informují tiskové agentury. Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona tvrzení Teheránu, že si Rushdie za útok může sám, označil za absurdní. Obdobně se vyjádřila americká diplomacie.

Pětasedmdesátiletého Rushdieho při vystoupení ve vzdělávacím centru na západě amerického státu New York pobodal čtyřiadvacetiletý Hadi Matar, jehož rodiče přišli do Spojených států z Libanonu. Muž byl zadržen, ale vinu popírá. Stanice NBC News o víkendu s odkazem na nejmenovaného představitele amerických úřadů informovala, že podle prvních informací podezřelý Matar na sociálních sítích vyjadřoval sympatie k šíitskému extremismu a k íránským revolučním gardám.

Rushdieho syn uvedl, že jeho otec je nadále v kritickém stavu, ale zůstal mu jeho "vzdorovitý smysl pro humor".

"V souvislosti s útokem na Salmana Rushdieho v USA se nedomníváme, že by si vinu a obvinění zasloužil někdo jiný než on a jeho příznivci," řekl Kanání. "Nikdo nemá právo v této souvislosti obviňovat Írán," dodal.

Kanání na dnešní pravidelné tiskové konferenci podle agentury Reuters poznamenal, že svoboda projevu neospravedlňuje urážky náboženství, které se objevují v Rushdieho tvorbě. Podle Kanáního se Rushdie urážkami islámu vystavil lidovému pobouření, jelikož "překročil červenou linii 1,5 miliardy muslimů".

Írán podle mluvčího nemá žádné další informace o útočníkovi kromě těch, které se již objevily v médiích. Kanání také prohlásil, že Západ "odsuzuje činy útočníka a na oplátku oslavuje činy urážející islámskou víru, což je rozporuplný postoj".

Reakci Íránu dnes kritizoval mluvčí britského premiéra Johnsona. "Je samozřejmě absurdní naznačovat, že Salman Rushdie byl jakkoli zodpovědný za tento odporný útok," řekl novinářům. "Nebyl to jen útok na něj, byl to útok na právo na svobodu projevu a vyjadřování a vláda Spojeného království stojí jak na jeho straně, tak na straně jeho rodiny. Stejně tak ale hájíme svobodu slova na celém světě," dodal.

Mluvčí americké diplomacie Ned Price dnes řekl, že výroky Íránu k napadení spisovatele jsou "zavrženíhodné, odporné a pobuřující".

V roce 1989 íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní vydal pokyn, takzvanou fatvu, k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě léta musel mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Kniha Satanské verše pohoršuje i mnohé neortodoxní muslimy. Hrdinu knihy autor nazývá Mahoundem, jak kdysi anglosaští duchovní hanlivě označovali proroka islámu Mohameda. Mahound navštěvuje veřejný dům "stan u Černého kamene", což evokuje svatyni Kaba v Mekce, prostitutky se jmenují stejně jako manželky proroka a nejoblíbenější z nich je popsána nahá.

Spisovatelé a politici z celého světa útok na Rushdieho odsoudili. Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli uvedl, že íránské státní instituce vyzývaly k násilí proti Rushdiemu po generace a že íránská média, která mají blízko k vládě, měla z pokusu o vraždu spisovatele škodolibou radost.

Část íránských médií útok na Rushdieho o víkendu chválila. Deník Kajhán například uvedl "tisíckrát bravo", zatímco list Chorásán napsal, že je "Satan na cestě do pekla".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 21:00 -5°C

Celá předpověď