Írán ohlásil briefing k vypovězení části závazků jaderné dohody

foto Na snímku z 15. ledna 2011 ŕánské jaderné zařízení poblíž Araku.

Teherán - Írán v pondělí zveřejní detaily ke svému odstoupení od části závazků z mezinárodní smlouvy o jaderném programu z roku 2015. Oznámila to dnes íránská agentura Tasním, podle níž záměry Íránu vysvětlí na briefingu Íránská organizace pro atomovou energii.

Tasním napsala, že agentura vydá "velmi důležitou informaci", která se bude týkat "zvýšení zásob obohaceného uranu" a přípravných opatření pro druhou fázi vypovězení závazků.

Briefing se má konat v Aráku, kde má Írán těžkovodní reaktor, a očekává se, že se ho zúčastní až 70 novinářů.

Írán podepsal v roce 2015 s velmocemi dohodu, která ho zavazuje omezit jaderný program výměnou za zrušení mezinárodních sankcí. Smlouva má dočasnou platnost a jejím smyslem bylo zpomalit jaderný vývoj v Íránu, který byl podezírán z toho, že usiluje o jadernou zbraň. Teherán to vždy popíral.

Loni od dohody odstoupily USA, podle nichž smlouva není účinná. Washington pak obnovil protiíránské sankce, které závažným způsobem dopadají na íránskou ekonomiku. Ostatní signatáři chtějí smlouvu udržet při životě, ale zatím nedokázali zajistit kompenzaci za americké sankce.

V květnu Írán oznámil, že přestal plnit některé závazky dohody - nebude omezovat produkci těžké vody a nízko obohaceného uranu. Podle dohody si Írán může ponechávat zásobu nejvíce 130 tun těžké vody a 300 kilogramů nízko obohaceného uranu, přičemž v minulosti měl Teherán této látky 10.000 kilogramů. Obohacovat nemá na víc než 3,67 procenta.

V květnu dal Teherán zbývajícím signatářům dohody, tedy Francii, Británii, Německu, Číně a Rusku, 60 dní na to, aby splnili své sliby o pomoci Íránu v období amerických sankcí. Íránští představitelé tvrdí, že Írán nebude vyrábět jaderné zbraně, zároveň ale upozorňují na to, že nemá smysl se dohodou řídit, jestliže své závazky neplní protistrana.

"Je zřejmé, že Írán nemůže tuto (jadernou) dohodu dodržovat jednostranně," prohlásil v sobotu prezident Hasan Rúhání.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2019

Očekáváme v 19:00 9°C

Celá předpověď