Írán: Odstoupení od jaderné dohody je jednou z možností

foto Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf během projevu na bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Teherán - Odstoupení od mezinárodní jaderné dohody je jednou z "řady možností", jak reagovat na zpřísnění sankcí Spojených států vůči Íránu. Podle íránských státních médií to dnes prohlásil íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Napětí mezi Teheránem a Washingtonem vzrostlo od chvíle, kdy administrativa prezidenta Donalda Trumpa vloni odstoupila od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, v níž se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí, a sankce opět zavedla. V pondělí prezident Trump oznámil jejich zpřísnění. Prodlouženy nebudou výjimky z opatření vůči ropnému sektoru, které vyprší v květnu. Kromě toho počátkem dubna USA zapsaly na seznam teroristických organizací íránské revoluční gardy.

"Možností máme mnoho a představitelé země je zvažují. Odchod z mezinárodní jaderné dohody je jednou z nich," řekl Mohammad Džavád Zaríf.

Írán už v minulosti vyhrožoval odchodem z jaderné smlouvy už při odstoupení USA. Na evropských zemích pak požadoval, aby mu pomohly k ekonomickému přínosu. Zaríf však nyní přístup Evropy kritizuje. Přestože slíbila podpořit firmy v obchodu s Íránem, zatím žádné kroky podle něho neučinila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pondělí 27. ledna 2020

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď