Írán nevyloučil, že za požárem v Natanzu stál kybernetický útok

foto Ilustrační foto - Satelitní snímek jaderného zařízení Natanz v Íránu.

Teherán - Írán podnikne odvetu proti kterékoliv zemi, která spáchá kybernetický útok na jeho jaderná zařízení. Po čtvrtečním požáru v blízkosti továrny na obohacování uranu v Natanzu to prohlásil šéf íránské civilní obrany. Někteří íránští činitelé incident přičítají kybernetické sabotáži. Íránská nejvyšší bezpečnostní rada dnes oznámila, že příčinu požáru zná, ale z bezpečnostních důvodů nebude zatím sdělovat bližší informace, píše agentura Reuters.

Provoz v Natanzu, asi 250 kilometrů od Teheránu, patří k několika zařízením, které pravidelně monitoruje Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Nejvyšší íránský bezpečnostní orgán dnes uvedl, že příčina incidentu byla stanovena, ale z bezpečnostních důvodů bude oznámena ve vhodnou chvíli.

Íránská organizace pro atomovou energii nejprve informovala, že se incident v Natanzu stal brzy ráno ve čtvrtek. Zařízení se nachází v poušti v centrální provincii Isfahán. Později zveřejnila fotografii jednopodlažní cihlové budovy s částečně ohořelou střechou a zdmi. Vytržené dveře naznačovaly, že se na místě odehrál výbuch.

"Reakce na kybernetické útoky jsou součástí íránské obranné síly. Pokud se prokáže, že naše země byla napadena kybernetickým útokem, budeme reagovat," uvedl šéf civilní obrany Gholámrezá Džalálí ve čtvrtek večer ve státní televizi.

Ve čtvrtek íránská státní agentura IRNA zveřejnila článek, který hovořil o možné sabotáži ze strany nepřátel, jako jsou Izrael či Spojené státy, ani jeden stát však z útoku přímo neobvinila.

Tři nejmenovaní íránští činitelé nyní uvedli, že příčinou požáru podle nich byl kybernetický útok. Podle Reuters však svá tvrzení nepodložili důkazy. Jeden činitel řekl, že útok byl zacílen na halu, kde se sestavují odstředivky na obohacování uranu a doplnil, že nepřátelé Íránu spáchali podobné útoky už v minulosti. Další dva činitelé bez uvedení důkazů poznamenali, že za útokem mohl stát Izrael.

Na čtvrteční dotaz novinářů ohledně nedávných incidentů hlášených u strategicky významných íránských zařízení izraelský premiér Benjamin Netanjahu odvětil: "Evidentně do toho nemůžeme proniknout".

V roce 2010 byl počítačový červ Stuxnet, jehož vývoj mnozí přičítají Spojeným státům a Izraeli, odhalen poté, co byl použit k útoku na zařízení v Natanzu.

Provoz v Natanzu byl postaven tajně, aniž by o tom věděla MAAE, ale v roce 2002 o něm informovala íránská opoziční skupina. Írán existenci zařízení přiznal v roce 2003.

Podzemní zařízení v Natanzu je nadále klíčovou součástí íránského programu na obohacování uranu. Írán nicméně odmítá, že by usiloval o vývoj jaderných zbraní a tvrdí, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům.

Írán svůj jaderný program omezil výměnou za zrušení většiny mezinárodních sankcí na základě dohody se šesti světovými mocnostmi v roce 2015. Poté, co Spojené státy od dohody před dvěma lety odstoupily a zavedly proti Íránu nové sankce, začala islámská republika části úmluvy vypovídat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 6. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď