Írán zadržel dva britské tankery, jeden už propustil

foto Britský ropný tanker Stena Impero zadržený Íránem v Hormuzském průlivu.

Teherán/Londýn - Írán zadržel v Hormuzském průlivu dva ropné tankery, jeden z nich plul pod britskou vlajkou a druhý pod vlajkou Libérie. Oznámil to britský ministr zahraničí Jeremy Hunt, podle něhož jsou mezi posádkami tankerů lidé různých národností, Britové ale ne. Britská rejdařská společnost NorbulkShipping i polooficiální agentura Fars později informovaly, že druhý z tankerů byl opět propuštěn. Podle firmy jde o tanker Mesdar. Fars napsala, že už opustil íránské výsostné vody.

Hunt potvrdil oznámení Íránu, který uvedl, že zadržel tanker plující pod britskou vlajkou, protože porušil mezinárodní předpisy v průlivu a ignoroval několik varování.

"Jsem velmi znepokojený zadržením dvou plavidel íránskými úřady v Hormuzském průlivu," řekl ministr Hunt. Dodal, že svolává jednání výboru pro krizové situace COBRA, který se poradí, jak zajistit propuštění zadržených plavidel. Jejich zadržení Hunt označil za "nepřijatelné". "Je naprosto klíčové, aby byla v oblasti dodržována svoboda námořního pohybu a aby všechny lodě tam mohly volně proplouvat," řekl také britský ministr.

Později Hunt podle televize Sky News varoval před důsledky, pokud Írán plavidla nepropustí. Dodal však, že neuvažuje o vojenských řešeních.

Íránská televize informovala, že íránské revoluční gardy zadržely tanker Stena Impero a donutily ho doplout do íránského přístavu. Podle revolučních gard plavidlo "nerespektovalo mezinárodní námořní právo" a nereagovalo na výzvy íránských gard. Podle britských zdrojů pluje tanker s 23členou posádkou pod britskou vlajkou a provozuje ho švédská společnost Stena Bulka. Namířeno měl do Saúdské Arábie.

Kolem zadržení druhého tankeru panovaly nejasnosti; později se ukázalo, že byl zjevně zadržen jen krátce. Teherán nejdřív popřel, že byl zadržen i druhý tanker. Jde zjevně o tanker Mesdar provozovaný britskou firmou a plující pod vlajkou Libérie, jehož propuštění mezitím potvrdil britský provozovatel.

Na palubu tanker Mesdar, jenž se vydal směrem k Íránu, vstoupili ozbrojení muži, ale nyní už pokračuje v plavbě. Podle agentury Fars byl upozorněn, aby dodržoval pravidla týkající se životního prostředí.

Americký prezident po incidentu poznamenal, že Írán dělá jenom potíže. Zároveň ale vyjádřil naději, že z mrtvého bodu ve vztazích s Íránem se časem najde východisko.

Íránský ropný tanker Grace 1 zadržený u Gibraltaru. Informace o zadržení tankerů přišla právě v den, kdy gibraltarský soud prodloužil termín zadržování íránského ropného tankeru na britském zámořském území Gibraltar až do 15. srpna. Íránský tanker Grace 1 tam byl zadržen 4. července s podezřením, že veze ropu do Sýrie, což úřady vyhodnotily jako porušení protisyrských sankcí Evropské unie.

Íránci zadržení svého tankeru Gibraltarem označují za pirátství. Tvrdí, že ropa nebyla určena pro Sýrii, ale pro jinou zemi ve východním Středomoří a že Írán není členem EU, tedy není vázán jejími sankcemi. Teherán už dříve pohrozil odvetným opatřením za zadržení svého tankeru.

V neděli zadržely íránské revoluční gardy v Hormuzském průlivu tanker Riah provozovaný zřejmě firmou ze Spojených arabských emirátů (SAE). Podle Teheránu tak učinily proto, že vezl milion litrů "pašovaného paliva" od íránských pašeráků určeného zahraničním zákazníkům.

V Hormuzském průlivu v posledních týdnech roste napětí kvůli vztahům USA a Íránu zostřeným kvůli íránskému jadernému programu a americkým protiíránským sankcím. Situaci zhoršilo nedávné vyslání amerických posil a bojových letadel do Perského zálivu, několik incidentů se zapálenými tankery, z nichž USA obvinily Írán, a sestřelení americké dronu Teheránem minulý měsíc. Írán tvrdí, že dron byl nad jeho územím.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď